Доста закона усвојено, али предстоји још посла
БЕОГРАД - Скупштина Србије до сада је усвојила значајне законе за усклађивање са европским стандардима, али је пред њом још много посла, посебно пред отварање три најважнија поглавља у преговарачком процесу (23, 24 и 35), поручили су у Београду грчки експерти из области међународног права.
На семинару “Парламентарне процедуре и Европска унија”, грчки експерти су указали да се рад српског парламента може посматрати из више углова. Ти су углови: парламент као део преговарачког процеса, као институција која доноси законе и његове улоге по приступању у ЕУ.
"Ту мора да се ради на развоју слободе медија, као и на борби против корупције и криминала. Такође, област животне средине ће бити захтевно, као и све што је у вези са енергетским сектором, социјалним дијалогом, ГМО...", рекла је она. Да је усвајање великог броја закона по хитном поступку проблем са којим треба да се носи Скупштина Србије, сматра експерт за европско право Министарства спољних послова Грчке Ели Мамона, указујући да предстоји отварање тешких поглавља, међу којима је и поглавље 23 (Реформа правосуђа), које је стварало потешкоће свим земљама на путу ка ЕУ, а где Србије није изузетак.
Менаџер програма и операција Телевизија и радио станица парламента Грчке Панос Куанис, нагласио је да је за транспарентност рада скупштине неопходно да се грађани о раду информишу путем интернета, односно стено-извештаја са пленарних седница и седница скупштинских тела, а да би најбоље било да парламент има своју фреквенцију. Куанис је указао да је српска скупштина прилично отворена према јавности, а да је ствар политичког договора отварање "скупштинског канала комуникације".
Према њеним речима, када Србија постане чланица ЕУ, то неће бити крај усклађивања њеног законодавства са европским, јер је то процес који траје. Грчки стручњаци су указали на дуго трајање судских процеса у Србији, а експерт за јавно право из Центра за међународно европско и економско право ЦИЕЕЛ из Солуна, Екатерини Сгоуридоу, навела је да добар судија није само онај који је независан у свом раду, већ и онај који је изузетно стручан и зна на који начин да у разумном року оконча поступак који води.
Гости из Грчке су указали и на проблеме у области људских и мањинских права, а посебно ЛГБТ популације и Рома. Семинар је одржан у Дому Народне скупштине, а присуствовали су му осим новинара и представници цивилног сектора и независних регулаторних тела.