НЕМА ЗЕМЉЕ ЗА АЗИЛАНТЕ: Шта би било кад би свако свакоме подигао зид?
"Штитити само себе, а не водити рачуна о заштити осталих, по мени је то себична политика", рекао је политички аналитичар Милован Дрецун.
После дизања зида Мађарске према Србији, како би спречила улазак миграната из наше у своју државу, осванула је вест да ће исто то урадити Велика Британија Француској. Поставља се питање колико је то, заправо, легитимно, обзиром на то да су обе земље чланице Европске уније.
"Ја апсолутно оправдавам такве потезе јер је неприкосновен задатак сваке владе да суверену територију своје земље штити од нежељених и непознатих уљеза", изјавио је историчар и публициста Срђа Трифковић за SrbijaDanas.com, и додао да би Европска унија требало да подигне кинески зид на својој јужној поморској граници уместо што пушта бродове са хиљадама и хиљадама миграната да улазе на Сицилију и Лампедузу.
"Уместо да их зауставе и да их искрцају назад, на либијској обали, пропуштајући их, убрзавају пропаст европског континента и његову демографску нацију", закључио је Трифковић. Он каже да уколико се поменути зид подигне, то ће имати последице по Европску унију.
Чедомир Чупић, професор ФПН-а, каже да подизање граница уствари говори о великој несигурности земаља.
"Земље које су стабилне, у којој постоји висок ниво сигурности, оне не подижу зидове. Границе се подижу када имате осећај да сте угрожени, кад имате неког непријатеља. Подизање граница је питање нестабилности, осећаја слабости тих земаља", истакао је Чупић за SrbijaDanas.com.
Што се тиче последица по ЕУ професор Чупић дели мишљење са Трифковићем да ће их бити:
"У Британији се већ говори о референдуму о опстанку у Европској унији. Можда ће Велика Британија да изађе из ЕУ", оценио је Чупић.
Са друге стране, политички аналитичар Милован Дрецун мисли да се на тај начин не решава проблем са мигрантима. Он се пита шта ће се десити уколико свако одлучи да према неком подигне зид.
"Подизање зидова никада није решавало никакве проблеме већ их је повећавало, напротив, по мени су потребне заједничке акције, а не тако једнострани потези", рекао је Дрецун за SrbijaDanas.com.
Британци да преиспитају своју улогу у Сирији
Дрецун сматра да би Британци требало да преиспитају своју улогу што се тиче Сирије, па да чак и политика њихове владе носи део кривице за овај талас емиграната. Онда није коректно да се уопште подижу зидови према било коме, већ да се Британија суочи са сопственом одговорношћу за оно што се дешава у Сирији што има за последицу оволико емиграната, каже Дрецун.
"Ако почињу да се ограђују државе једна од друге, онда се смисао европских интеграција потпуно губи", закључује он.
Он каже да последице, уколико дође до подизања зида, не морају бити тешке, али да ће идеје Европске уније и идеја европских интеграција бити озбиљно нарушене.
"Штитити само себе, а не водити рачуна о заштити осталих по мени је то себична политика", рекао је Дрецун.
На питање колико утиче масакр у Тунису на ову одлуку Британије, Милован Дрецун каже да се створио велики притисак на владу у Лондону.
"Нико не гарантује да неће британски држављани, који су у редовима Исламске државе, а који живе тамо, предузети сутра неку акцију, па се питамо која је сврха тог зида, ако је све ово последица напада у Тунису“, закљуцио је на крају Дрецун.
Оваква полицијска баријера користила се претходно да обезбеди Олимписјке игре у Лондону и прошлогодишњи НАТО самит у Велсу.
Прочитајте и: