ДРОГА, ОРУЖЈЕ И ПЕДОФИЛИЈА: На овом месту цвета криминал, полиција је немоћна
Просечни корисник на интернету има приступ тек 0.03 одсто од онога што је доступно онлајн.
Иако сваки просечни корисник интернета мисли да има тотални приступ свему што се на интернету налази, већина ипак види само мали део свега онога што је доступно онлајн. Google и остали претраживачи нам не дају приступ нити нам могу омогућити више од тек "површинске" мреже, односно "сурфаце web", што је неких 0.03 одсто свега што се заправо на интернету налази.
Нема приступа без посебног софтвера
Све остало изван тих 0.03 посто познато је као "дееп web", односно мрачни интернет и многима је потпуна мистерија. Нико не зна тачно колико је мрачни интернет велик, али према неким проценама већи је између 450 и 6.000 пута од онога што сваки дан видимо.
Мрачном webu не можете да приступите без посебних софтвера, али једном када му приступите све што радите постаје потпуно анонимно – од обичног тражења информација па до новчаних трансакција.
Мрачни web се оригинално звао "The Онион Роутер" или "Тор", а развио га је УС Навал Research Laboratory. Стартовао је 2003. као пројекат отвореног типа који је тајним агентима, политичким информаторима и правосуђу из свих земаља требао да омогући да тајно и сигурно комуницирају.
Огромно, а невидљиво
Популар Сциенце га је описао овим речима:
"То је место где су информације заштићене лозинкама, скривене иза виртуалних зидова где морате да платите да бисте унутра ушли или морате да имате посебне програме. И ради се о нечему што је заиста огромно, а опет потпуно невидљиво. Према истраживању које је објавио Натуре, Google је индексирао тек 16 посто "обичног" интернета и ништа од мрачног интернета. За сваки тражени појам добићете око 0.3 одсто информација од укупног броја информација које о траженом појму постоје. Отприлике је као да можете да ловите рибу у свим морима, али ви бацате удицу само у првих пола метра."
Рај за лопове, убице, дилере...
Али, првобитна замисао о томе како би мрачни интернет требао да функционише није трајала дуго. Уместо локације на којој се измењују сигурносно-политичко-тајне информације то је сада постао електронски рај за лопове, криминалце, педофиле, трговце људима, преваранте, убице, дилере и све остале врсте криминалаца, али и разноразних лудака.
Чак и то је само мали део онога што се тамо може наћи. Мрачни интернет је застрашујући, затворени свет у коме се све и свашта може догодити. Анонимност мрачног интернета плодно је тло за све могуће илегалне активности.
Црно тржиште за све што се иначе не може купити
Индустрија наркотика путем мрачног интернета зарађује милијарде долара; тамо можете пронаћи брда лажних новчаница свих валута које се продају за четвртину вредности правих валута; продају се и купују пасоши и лажни идентитети; све могуће дипломе које можете да замислите; куповина и продаја оружја, муниције и експлозивних средстава; плаћене убице рекламирају своје услуге; продају се органи…
Мрачни интернет је црно тржиште свега онога што се иначе не може купити, односно не може се једноставно купити. "Улазницу" можете да добијете искључиво ако вас препоручи стални корисник који је већ прошао све провере или ако платите гомилу новца. Међутим, најчешће је то пут који ће вас кад-тад одвести у затвор, преноси Express.hr.