ЂУКАНОВИЋ: Посланица Луначек је нечији лобиста, њена изјава се коси са здравим разумом
Изјаву посланице ЕП, Улрике Луначек, да Србија треба да поништи пресуду против шефа косовске дипломатије Хашима Тачија, посланик СНС,Владимир Ђукановић, по професији правник, оценио је "изјавом без тежине"
“Стварно је беспредметно коментарисати неког ко мисли да тако може да креира правни систем ове државе", јасан је Ђукановић.
На питање да ли се једна оваква изјава коси са европским стандардима, с обзиром да је то изрекла посланица европског парламента, Ђукановић сматра да је у питању "чист лобизам са нечије стране".
“Она је неко ко притиска за некога и наравно да се коси и то је потпуно невероватно. То је уствари и притисак на правосуђе једне земље и супротно свим постулатима. Да посланик, као део неке законодавне европске власти, да он притиска правосудну власт у једној држави, то је потпуно скан-да-ло-зно!”, објаснио је он.
Улрика Луначек је такође навела да "Србија када је реч о Тачију треба да поступи исто као у случају Тонија Блера, бившег британског премијера и актуелног саветника многих европских и светских влада, са чим се Ђукановић не слаже.
"Њена изјава не сме се сматрати поруком Европе, можда делом Европе и неких лобиста, али свакако не као упозорење и нешто што је вредно даљег коментара, јер се коси са свим стандардима које Европска унија спроводи", закључује наш саговорник и појашњава:
“Не може се поступити исто, из простог разлога што је овде у питању била агресија једне војне алијансе, где су они добили пресуду, па је нека нова власт кад је дошла укинула тим људима пресуду, али Тачи је наш држављанин, а не део алијансе. Он је човек који је овде добио пресуду за кривична дела за ратне злочине које је починио, тако да слободно могу рећи да све ово што она прича коси са здравим разумом."
Бурне реакције
Изјава посланице изазвала је бројне конентаре у јавности, на коју је и Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио да не зна да ли је став да се коментаришу правоснажне судске одлуке.
"А још мање да ли је у складу са европским стандардима да се коментарише налог тужиоца. Дакле, реч је о налогу тужиоца за ратне злочине и пуноважним одлукама иниституција Србије“, рекао је Ђурић.
Пресуда
Подсетимо Тачи је 11. јула 1997. осуђен за ратне злочине, у одсуству пред Окружним судом у Приштини на 10 година затвора, а пресуду је 12. марта 1999. године потврдио Врховни суд Србије.