ЂУРИЋ О ЗСО: Влада Републике Србије ће издвојити значајна финансијска средства за њено функционисање
КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Директор Канцеларије за КиМ Владе Србије Марко Ђурић изјавио је вечерас ће Србија определити значајна средства за Заједницу српских општина (ЗСО) и да ће удвостручити напоре како би она била формирана.
Ђурић је у Косовској Митровици представницима Срба поручио да ће држава, заједно са њима, у наредним недељама и месецима удвостручити напоре везане а формирање ЗСО, "како политичке напоре које спроводимо у преговорима, тако и организационе, па ако хоћете и финансијске припреме".
"Данас могу да објавим да ће по формирању ЗСО Влада Републике Србије определити значајна финансијска средства за њено функционисање, као што опредељује за своје грађане у било ком другом делу Србије, са циљем да се српској заједници на КиМ помогне да живи квалитетније", истакао је Ђурић.
ЗСО кровна институција на КиМ
Он је изразио уверење да ће ЗСО након формирања бити кровна институција српског народа на Косову и Метохији.
“Очекујем да се у ЗСО пресели и најзначајнији део политичког живота нашег народа на КиМ. Многе одредбе о којима је већ договорено говоре о томе да ће ЗСО бити тај центар политичког живота Срба на КиМ”, рекао је он.
Ђурић је додао да ће ЗСО по свим досадашњимн нацртима о којима се разговарало, бити институција која ће номиновати српске представнике у другим институцијама у Приштини, и на тај начин спречити мајоризацију или да имамо ситуацију да у те институције буду бирани представници који су по вољи можда неких других политичких партија или опција, а не оних за које гласају Срби на КиМ.
“То ће бити изазов за све нас, није лако унутар нашег тима овде увек договорити се о свему, али то ће нас упутити да делујемо политички зрелије и озбиљније, јер на други начин нећемо моћи да дођемо до својих представника”, рекао је он.
Дијалог Београда и Приштине неопходан
Ђурић је вечерас у Косовској Митровици представнике Срба информисао и о току разговора између Београда и Приштине, истакавши да дијалог остаје нешто што је за Србију начин да се дође, не само до решавања практичних проблема, него и до побољшања односа Срба и Албанаца на КиМ.
“Жао нам је што, имам утисак, да веома често за то немамо искреног саговорника са друге стране, жао ми је што исувише често у медијима политички представници Албанаца у Приштини, када је реч о преговорима, следе оно начело да мисле да хијаду пута поновљена лаж постаје истина”, рекао је он.
Окосница Првог споразума је ЗСО
Ђурић је нагласио да је мишљења да је свима у интересу да будемо искрени и отворени када је реч о ономе о чему разговарамо.
“Ми разговрамо о садржини Првог споразума Београда и Приштине, а окосница тог споразума, окосница онога што је остало да се спроведе, јесте ЗСО и нема разлога да се то од било кога крије, нема разлога да се јавност у Приштини и албанска јавност на КиМ плаши ЗСО”, рекао је Ђурић.
Директор Канцеларије за КиМ је нагласио да ЗСО није уперена против било кога, да ће ЗСО бити фактор стабилности на КиМ, институција која ће повезивати Србе на КиМ и са Београдом и са Приштином, што, како је оценио, може да донесе суштински напредак у нормализацији односа.