ЂУРОВИЋ О ИЗБЕГЛИЧКОЈ КРИЗИ: Ово је само врх леденог брега и онога што би могло да се деси
Извршни директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић изјавио је да је избегличка криза само врх леденог брега, а проблем види у томе што, како је рекао, не постоји консензус у ЕУ о том питању.
Панелима о миграционој политици, Русији и енергетици почео је трећи дан Београдског безбедносног форума "Може ли Европа да редефинише себе", на којем ће се учесницима обратити и премијер Александар Вучић.
Због тога се, каже, ситуација свела на то да земље саме покушавају да се изборе са оваквом кризом и гледају да терет превале на суседну земљу.
Поступци Србије за сваку похвалу
Говорећи о земљама Балкана, он је рекао да се чини да ни Грчка ни Македонија нису одговориле на прави начин овом изазову, док је Србија прва у региону поставила афирмативан приступ према овим људима.
"Поступци Србије су за сваку похвалу. Међутим, ни Србија ни појединачне земље Балкана не могу да зауставе миграцију", поручио је он.
Што се тиче Мађарске, та земља прибегава критеријуму који није хуман и није за пример, оценио је он, чиме се преиспитују вредности које заговара ЕУ.
"Ако мађарски пример послужи као ефикасан, за тим примером може да крене и Хрватска и у некој перспективи и Румунија, Бугарска у фазу ограђивања, која не може да заустави миграцију, само ће да је закомпликује и да то постане хроничан проблем региона који ће у највећем броју случајева овде и решавати", закључио је Ђуровић.
Ђуровић, који је у оквиру Београдског безбедносног форума говорио на панелу "Када се нације покрену: Неуспех миграционих политика", каже да је питање како изаћи у сусрет овом проблему - да ли постоје решења, или ће ствари бити препуштене случају.
"Тако ће и даље погађати Европу само на тежи и драматичнији начин", рекао је он у изјави додајући да сада нема значајнијих изгледа да се формира заједничка утемељена и европска политика.
Према његовим речима, постоји одсуство снажног ауторитета који би поставио правилне темеље за решавање овог проблема, а додатан проблем су сами грађани ЕУ, јер они не виде смисао у решавању и помоћи мигрантима на бржи начин.
"Сви покушавају да за себе изборе најбоље услове. Ово је само врх леденог брега и онога што би могло да се деси. Талас би могао да буде инициран, не само ситуацијом у Сирији, већ и у другим земљама и ескалацијом кризе", рекао је он и додао да се сада, уместо брзих реакција и јасног консензуса, раде деобе по квотама.
Чланице ЕУ се губе у покушавању да угасе пожар, наводи Ђуровић.
"Што је криза ближе њиховим границама, ЕУ реагује јер ту је некако и најјача и може да досегне. Међутим, у највећем броју случајева земље су препуштене саме себи и покушавају да ствари реше на свој начин. Зато смо сведоци великих проблема у Мађарској, Хрватској, региону. Просто, ниједна од тих земаља не верује да ће добити одрживу помоћ са нивоа Уније да може да прихвати ове људе и да се ситуација ублажи", наводи Ђуровић.
Током дана, експерти из више земаља расправљаће на теме "Руска дилема какав међународни поредак Русија жели?", те "Нови начин експлоатације енергије: промена окруежња на боље или горе?" и "Када се нације покрену: неуспех мирагционих полтика".