ДВЕ ГОДИНЕ КАСНИЈЕ: Овако су изгледали резултати избора из 2014, а ево шта нас чека на изборима 2016. (ФОТО)
Марта 2014. листа СНС однела је убедљиву победу, а како ће бити ове године, умногоме показују актуелне анкете.
Ванредни парламентарни избори 2014. године одржани су 16. марта, а истог дана су одржани и ванредни избори за локалну власт у Београду. Били су то десети парламентарни избори од увођења вишестраначја у Србији, а седми ванредни.
Непуне две године по одржавању претходних, редовних парламентарних избора, а после одлуке председништава СНС-а и СПС-а, одлучено је да се сазив скупштине и влада распусте зарад провере воље народа и, како је назначено, добијања политичког легитимитета, те је најављено да ће Ивица Дачић вратити мандат председнику Србије, Томиславу Николићу и затражити расписивање ванредних избора.
Према извештају Републичке изборне комисије, коалиција око СНС-а освојила је 158 посланичких мандата у Скупштини Србије, СПС-ПУПС-ЈС 44, ДС 19, НДС-Зелени 18, СВМ шест, СДА Санџака три, и PDD два мандата, показују коначни резултати РИК-а.
На изборима 16. марта било је уписано 6.765.998 бирача, а гласало је 3.592.375 грађана са правом гласа.
За листу СНС гласало је 1.736.920 грађана, за СПС-ПУПС-ЈС 484.607, за ДС 216.634, а за НДС 204.767 грађана.
На изборима је учествовало укупно 19 изборних листа, а поновљени избори одржани су на само једном бирачком месту у Новом Пазару.
А шта нас очекује на предстојећим изборима?
Одлука премијера и лидера СНС Александра Вучића о расписивању ванредних парламентарних избора за већину анлитичара је очекивана и, судећи према њиховим ставовима, требало би да доведе до чврсте владе и новог легитимитета за спровођење започетих реформи.
Председник СНС и премијер Вучић изјавио је да је одлучио да се иде на ванредне парламентарне изборе, јер је влади потребан пун мандат да спроведе до краја реформе, које су Србију извеле на добар и сигуран пут, и да земљу доведе пред врата ЕУ 2020. године.
Тако на пример портал Политико подсећа да анкете дају СНС-у 50 одсто и да је опозиција слаба и подељена као и да ће избори највероватније бити одржани крајем априла.
Портал указује да је Вучић направио сличан маневар 2014. када је његова партија била у владајућој коалицији, тада је СНС освојио 48 одсто гласова, 158 од 250 места у парламенту и Вучић је постао премијер.
Овог пута он је суочен са политичким и економским тешкоћама, а нови мандат с још већом већином ће му у томе помоћи, наводи се у коментару.
Аналитичари предвиђају да избора неће променити однос снага на политичкој сцени и да ће актуелна власт остати изразито доминантна у односу на опозицију.
Наиме, евидентно је да се опозиција налази у тешкој ситуацији, првенствено јер мора да критикује своје властите програмске идеје, оне које није успела да спроведе док је била на власти, а које је у међувремену СНС преузела и реализује.