ДВЕ ГОДИНЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ПОСЕТУ КИНЕСКОГ ПРЕДСЕДНИКА! Ово је велики дан за Железару!
Посета кинеског предеседника Си Ђинпинга је једна од најважнијих, а влада је посету спремала практично две године, каже потпредседница владе Зорана Михајловић.
"За нас је ово једна од најважнијих посета, коју је ова влада практично спремала две године", рекла је Михајловић за РТС и додала да посета, иако је економске природе, не би била могућа без добрих политичких односа, уважавања и дугогодишњег пријатељства.
Како је истакла Михајловић, политичка порука јесте да билатерални односи не само да ће да буду још бољи, него да је Србија у очима Кине земља на коју се рачуна, земља кроз коју Кина даље развија своје односе са Европом и осталим деловима света.
"Не постоји ниједна мрља нити сенка свих претходних деценија у односима Србије и Кине, основа јесте политика и даље развијање билатералних економских односа. Са Кином већ имамо добре односе, а замислите шта то значи сад, кроз све пројекте, који нису само инфраструктура, кроз и улагање у Железару", рекла је Михајловић.
Сматра да то говори о потпуно другачијем погледу кинеских компанија и кинеске државе на улагање у неку компанију, што, оцењује, нису радили до сада и истиче даније у питању само улагање више од 40 милиона кинеске компаније у Железару Смедерево, већ и њихови разговори са банкама о инвестирању у нашу Железару, које ће трајати.
"Говоримо о стотинама милиона евра који ће бити уложени у Железару да би она, не само дуплирала производњу, већ да постане лидер на тржишту", каже Михајловић, која је и министарска грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Према њеним речима, са Кином ће бити потписано више од 20 споразума.
Кина и Србија, како је навела, не раде само улагања у инфраструктуру, о чему се, сматра, највише прича, већ су односи две земље јако добри и тек треба да се развијају у култури, образовању, новим технологијама, пољопривреди.
"Такође, ради се о могућности српских компанија да извозе пољопривредне и прехрамбене производе, новој индустријској зони, новој луци, све то је у више од 20 споразума који ће бити потписани", каже Михајловић и наглашава да је Влада Србије један део већ усвојила.
"О остатку споразума треба да се разговара сутра и то је веома важно за Србију, јер је она сада центар за улагање у инфраструктуру и саобраћај свих 16 земаља централне и источне Европе", истакла је потпредседница владе.
Каже да ће у јулу бити састанак свих министара са министром из Кине и напомиње да ће се 10 милијарди евра, износ који је Кина определила за улагање у инфраструктуру и саобраћај земаља централне и источне Европе, дистрибуирати из Србије, што говори"како Кина гледа на Србију и шта је у ствари Србија за Кину".
СТИЖУ БЕСПЛАТНЕ АКЦИЈЕ: Срби, колико пара ћете добити?
Члан Надзорног одбора Железаре Смедерево Бојан Божовић нагласио је да је самој железари, посета кинеског председника- историјска.
"У Железару Смедерево пре 35 година долазила је Маргарет Тачер и то је било када се градила. Ова посета ће Железари удахнути нов живот. Наша Железара производи котурове и паковане лимове, хладно и топло ваљане, а по речима председника ХБИС компаније Ју Јонга, производња железаре би требало више него да се удвостручи, што би за Србију значило више од милијарду евра извоза и то је финализовано и јако је битно то рећи", рекао је Божовић за РТС.
Наглашава да ће врло брзо, око недељу дана иза посете кинеског председника, сама компанија ХБИС формално преузети Железару и управљање њоме, а сматра да ће врло брзо, у року од годину-две дуплирати производњу железаре.