ЏИХАДИСТИ БЕЖЕ ОД ЖЕНА ГЛАВОМ БЕЗ ОБЗИРА: Ево и зашто!
Водећу улогу у борбама све више имају женски борци из редова Курда, а џихадисти не воле да ратују са њима. Према њиховом веровању - ако те убије жена, нећеш ићи у рај!
Стотине мајки, сестара и ћерки су оставиле свој живот и боре се раме уз раме са мушкарцима. Други батаљон Пешмерги се састоји искључиво од жена. Под вођством пуковнице Нахиде Ахман Рашид 550 припадница војске свакодневно се припрема за борбу против терориста. “Част ми је што живим у модерној муслиманској држави која дозвољава женама да бране домовину. Имамо исти третман као мушкарци”, прича једна од мајки и припадница Пешмерги.
"Ово је моја дужност и ја морам да се одазовем, била трудна или не", каже једна од припадница јединице, која је у другом стању.
Она каже да је женама неупоредиво теже да буду војници јер је неопходно да у исто време буду и мајке и борци. “Док учимо да баратамо оружјем ми морамо да кувамо и водимо рачуна о кући и деци”, каже она. Међу женама Пешмергама није било жртава, али неколико њих је претрпело теже повреде. Пуковник Ламија Мохамед Кадир каже да се њена јединица бори у Киркуку, Дакуку, Џалавли и Канакину.
Да би жена приступила Пешмергама неопходно је да поред физичке спремности буде и образована. Пуковник каже да је већина жена завршила факултет, а неколицина и војну академију.
Прве жене Пешмерге морале су да се шишају на кратко и да се облаче као мушкарци. То се променило када им је дозвољено да приступе војсци. У почетку су биле задужене за споредне послове, али данас су на првој линији фронта.
Пешмерге, герилци који се боре од 1961.
Пешмерге је назив за курдске милитантне групе који значи "добровољци", стално су водиле ратове против Владе у Багдаду. Интелектуална и идеолошка оријентација Пешмерги зависи од тога којој политичкој странци или покрету припадају.Њихови идеолошки оквири се крећу од националистичких, преко левичарских до исламистичких.
Идеја о оснивању независне курдске државе сматра се заједничком поменутим идеолошким оквирима и спаја их. Јуна 2014. године Пешмерга снаге су браниле Киркук и северни део Мосула од насртаја групе Исламска држава, након колапса ирачких снага у северним и западним деловима земље.
У августу 2014. године амерички војни саветници почели су да пружају помоћ Пешмергама и ирачкој војсци с циљем спашавања живота хиљада јазида који су у бегу од групе Исламска држава.