ЕБОЛА У ЉУБЉАНИ: Да ли Словенији прети најсмртоноснији вирус на свету?
Инфективна клиника Универзитетског клиничког центра у Љубљани потврдила је да је хоспитализовала пацијенткињу за коју се сумња да је заражена вирусом еболе, јавили су словеначки медији.
Пацијенткиња је, како се наводи, допутовала из Афике, а директор те клинике Франц Стрле је рекао да овај вирус није још коначно потврђен, те да се коначни резултати очекују.
Пацијенткиња се, како је рекао, сада лечи симптоматски, а истовремено се спроводе заштитне мере како би се смањила могућноост заразе.
"Све смо унапред припремили и договорили где ће да буду смештени такви болесници тако да је приступ том делу колико-толико изолован од других делова", рекао је Стрле.
Вирус је слицан вирусу ХИВ-а али је агресивнији и брзо уништава све одбрамбене системе у организму. Појављују се хронични болови у стомаку, повраћање, дијареја. Вирус пробија крвне судове и почиње спољашње и унутрашње крварење.
Вирус еболе се преноси капљичним путем. Капљице имају домет од једног метра због чега постоји мало могућности за распрострањење болести.
Један од првих симптома је повишена температура и смањење апетита. Болесника почиње да боли глава, грло буде отечено. Симптоми су слични грипу или прехлади.
Инкубација траје обично око 21 дан и болесник код кога се сумња на еболу за то време мора да буде под контролом.
Дијагноза на жалост често буде постављена касно, када дође до крварења из очију, носа ушију.
И уколико резултати првих анализа буду негативни, то ипак не значи да пацијент није оболео од еболе. Тест се мора поновити кроз три недеље, објаснио је директор Инфективне клинике Универзитетског клиничког центра у Љубљани.