ЕФЕКАТ СУДА ПРАВДЕ? У Хрватској повучена тужба за злочин после Олује
ЗАГРЕБ - Хрватско Државно тужилаштво саопштило је да је повукло "мањкаву оптужницу" за ратни злочина након Олује против тадашњег помоћника команданта Штаба специјалне полиције МУП-а Жељка Сачића и бившег припадника полицијске антитерористичке јединице Лучко, Фрање Дрље.
Због пропуста у том случају Тужилаштво је покренуло поступак разрешења загребачке жупанијске државне тужитељке Жељке Покупец. Како је објашњено, о намери подизања оптужнице због злочина против цивила почињених 26. августа 1995. године у селу Рамљани, Жупанијско државно тужилаштво у Загребу било је дужно да обавести Државно тужилаштво. Пошто је то учињено тек након подизања оптужнице, Државно тужилаштво није имало прилику раније да расправља о њеном "правном квалитету и чињеничној утемељености".
Објашњено је и да се у конкретном случају ради о "предмету од посебног државног интереса у којем се појављују сложена правна и чињенична питања", због чега је Државно тужилаштво морало бити обавештено о намери подизања оптужнице.
Тужилаштво наводи и да оптужница и истражни поступак пре њеног подизања "трпе знатне недостатке", па је оптужница повучена, а због "пропуста и неправилности у раду" од Жељке Покупец затражено је да поднесе оставку, што је она и учинила, преноси агенција Хина.
Оптужница против Сачића и Дрље подигнута је 12. јануара, а повучена је пре него што је о њеној основаности расправљало судско оптужно веће. Ради се о ратном злочину против српских цивила на подручју Книна и Грачаца 25. и 26. августа 1995, после акције Олуја, било је наведено у оптужници.
Сачић се теретио по командној одговорности за ратни злочин у Груборима где су неки припадници специјалне антитерористичке јединице "Лучко" убили шесторо цивила и запалили већину кућа у селу, а заједно с Дрљом био је оптужен и за паљење више кућа у селу Рамљани.
Оптужница је подигнута пошто је пре осам месеци загребачки Жупанијски суд првостепено ослободио бивше специјалце Фрању Дрљу и Божу Крајину, који су били осумњичени да су у Груборима убили шесторо старијих српских цивила и то у време када је група специјалаца осигуравала пут Воза слободе којим је после Олује у Сплит ишао тадашњи председник Фрањо Туђман.