Економисти о ребалансу буџета: Неопходан!
Ребаланс буџета представља неопходну меру у економској консолидацији и реформама у Србији, како би се отворила перспектива привлачења инвестиција и остварио привредни раст, оценили су данас економисти Миладин Ковачевић и Миленко Џелетовић.
Ковачевић је у Јутарњем програму ТВ Пинк рекао да се може очекивати позитивна реакција Међународног монетарног фонда на ребаланс буџета и да предстоје три крупна корака у консолидацијама и реформама.
Он је најавио да предстоји боља фискална дисциплина, наплата и контрола, борба против сиве екомомије и већи приход од јавних предузећа, а да се други корак реформе односи на јавна предузећа, пре свега у енергетици и завршетак реструктурирања 151 фирме.
Према његовим речима, у трећој фази би биле спроведене дубље реформе у јавном сектору, које се односе на права и својине у јавном сектору, већу еманципацију пензионог и здравственог система од буџета и фискалну релаксацију, посебно малог и средњег бизниса.
Ковачевић је најавио да је за то потребно време и да је то реално да се постигне у оквиру, који је влада испланирала, до краја 2017. године, истичући да је циљ заустављање раста задуживања и отварање перспективе привлачења инвестиција.
Џелетовић је у истој емисији рекао да фискалну консолидацију влада доживљава као нужан први корак и да су смањење плата и пензија неопходни како би се у 2015. години подигао реални сектор.
Он је нагласио да ће, уз то, бити неопходни и решавање проблема "Железаре Смедерево", "Петрохемије" и "Азотаре" и реформа јавног сектора.
Џелетовић је најавио да самит који ће бити одржан у децембру, на коме ће присуствати премијери Кине и великог броја држава, представља прилику да се кроз јавна приватна партнерства и концесије оствари већи инвестициони циклус.
"За добру подлогу треба нам сигурно средњорочни период од три до пет година, где би у наредним годинама и деценијама бележили озбиљније стопе привредног раста, али неки први знаци побољшања из те економске стабилизације би требало да се рефлектују већ у другој половини 2015. године", најавио је Џелетовић.
Влада Србије усвојила је сет предлога закона чијом применом ће бити обезбеђена финансијска стабилност економског система земље, а ребаланс буџета предвиђа буџетски дефицит од 225 милијарди динара и повећаје расхода са 1.113 милијарди динара на 1.122 милијарде.
Пратећим буџетским законима плате у јавном сектроу и пензије веће од 25.000 динара биће смањене од 1. новембра.
Прочитајте и: