ЕКОНОМСКИ ДОГАЂАЈ ГОДИНЕ: Кад пред зиму замирише кинеско пролеће
Шта данашњи самит у Београду и посета кинеског премијера доноси Србији и региону?
Кинески премијер Ли Кећијанг је данас у Београду, на отварању Економског форума у оквиру Самита Кине и 16 земаља средње и источне Европе, најавио да ће његова земља основати нови инвестициони фонд од три милијарде долара које ће те државе моћи да користе.
"Новац из тог фонда користиће се на нове начине, кроз јавно-приватно партнерство и лизинг аранжмане", рекао је Кећијанг.
Премијер Кине је изразио наду да ће његова земља моћи да отвори фабрике у овом делу Европе које ће производити опрему, метеријал и постројења потребна за развој инфраструктуре у региону, што ће створити радна места.
По његовим речима, од кинеске кредитне линије преостало је још 1,7 милијарди долара коју земље централне и источне Европе могу користити, а биће обезбеђено још средстава.
Кећијанг је додао да ће Кина повећати износ у фонду за сарадњу са земаљама региона, подсетивши да је Црна Гора удвостручила извоз у његову државу, док су друге земље попут чешке и Румуније имале раст тог извоза за 20-30 одсто.
"Иако је сада зима, ипак мирише пролеће. Треба да очекујемо плодоносно пролеће", закључио је кинески премијер.
Он је најавио да ће се у Кини јуна 2015. године одржати сајам инвестиција и трговине на којем ће учествовати 16 земаља источне и централне Европе.
Стране агенције: Србија кинеска капија за Европу
Светски медији известили су о Самиту Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе који је почео у Београду, уз оцену да је та иницијатива део амбиције Србије да постане "кинеска капија" за Балкан и Европу.
Америчка агенција АП наводи да је Кина, у покушају да обезбеди пословне везе и повећа политички утицај, у "офанзиви шармирања" у Источној Европи, где се Европска унија и Русија такође боре за утицај.
Тајминг самита са Кином је значајан, примећује АП, будући да се у овом тренутку Русија, традиционални регионални посредник, бори са дубоким економским проблемима, који су делимично изазвани западним санкцијама због улоге Москве у Украјини.
Кина жели, оцењује америчка агенција, да подстакне своју економију у тренутку када су трошкови радне снаге код куће у порасту, што ризикује да поремети њен извоз, који представља њену традиционалну економску снагу.
"Кинески инвеститори се надају да ће појачати своје присуство у региону у којем западне компаније можда не желе да предузимају финансијске ризике", закључује АП.
Самит као иницијатива представља део српске амбиције да постане кинеска капија за Балкан и даље, за Европу, оцењује Франце presse и додаје да ће кинески премијер Ли Keqiang на самиту учврстити планове Пекинга о новој транспортној мрежи - коридору за кинески извоз у Европу.
АФП подсећа да је Ли уочи доласка у Београд најавио да ће Кина предложити изградњу брзе копнено-поморске линије базиране у железничкој прузи Београд-Будимпешта и грчкој луци Пиреј, како би се унапредила регионална повезаност.
Пекинг се нада да ће грчку луку Пиреј, где кинески шпедитерски гигант "Коско" има 35-годишњу концесију да шири своја два терминала - претворити у ново средиште трговине са Европом, наводи француска агенција.
Пекинг је најавио да је заинтересован за улагања у секторе енергије, пољопривреде и индустрије, као и у инфраструктуру, а на агенди дводневног самита биће и трговина између Кине и овог региона, која је петоструко увећана од 2003. године, закључује француска агенција.
Понуде за инвестиције
На самиту у Београду, очекује се да Кина испостави понуде Србији које се тичу великих улагања најмногољудније земље света у нашу привреду, али и понуде Србије.
Српски државни врх је припремио скоро 70 пројеката, вредних око две милијарде евра - од енергетике, инфраструктуре, фармацеутске индустрије до туризма.
Тако се помаља могућност да Кинези буду нови власници Привредног комбината Београд, али и да граде нову Луку Београд, чија локација још увек није одређена.