Емоционална манипулација и како је зауставити
Емоционална манипулација је веома честа појава, манипулатори су свуда око нас, а можемо их наћи чак и међу јако малом децом. Врло често смо и ми сами – манипулатори.
И ми помало манипулишемо другима – безазлене лажи којима ћемо добити оно што желимо, такође је врста емоционалне манипулације. На пример, када запослени кажу да им се покварио ауто, па не могу да стигну на посао, када нам се не виђа са неком особом, па измишљамо обавезе и слично. Иако не мора бити нужно злонамерна, све је то емоционална манипулација.
Важно је да знамо да, када манипулишемо другима, нарушавамо њихов интегритет, чега они притом нису ни свесни. То је облик непоштовања околине, али и сопствене личности – ако је то једини начин да дођемо до неког циља, сами себи потврђујемо да смо неспособни.
Неким људима емоционална манипулација постаје забава и навика, па се њоме служе и када не морају. Манипулатори су заправо незреле, особе незадовољне својом животном ситуацијом и остварењима.
Не морамо се служити емоционалном манипулацијом да бисмо нешто постигли!
Сам по себи, човек је друштвено биће и већина нас жели да верује околини и ономе што му други причају. Но, када се деси да нас неки број људи разочара, вера у друге постепено нестаје и тада, нажалост, губимо поверење у особе које то не заслужују.
Верујте некоме док се не покаже да та особа није достојна вашег поверења. Што је више таквих особа, лакше ћете препознати емоционалног манипулатора и избећи да будете изманипулисани. Такође, помоћи ће да сами у себи препознате механизме емоционалне манипулације и покушате да их спречите.
(centar-zdravlja.net)