ЕУЛЕКС: Ивановићу продужен притвор да не би застрашивао сведоке
Ризик од бекства и застрашивање сведока разлози су због којих је лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу, који је у притвору у Косовској Митровици започео штрајк глађу, продужен притвор, тврди портпаролка Еулекса Драгана Николић Соломон.
Соломон каже да је решењем од 6. августа ове године, председавајући судија одбацио предлог за укидање судског притвора као неоснован и да према тумачењу судије, адвокат одбране није изнео никакав разлог који би оправдао укидање судског притвора и његову замену блажом мером у овој фази поступка.
"Председавајући судија је мишљења да није дошло до значајније промене околности суђења те да још увек постоје ризици да би окривљени могао да побегне, као и могућност да ће доћи до застрашивања сведока," истакла је портпаролка Еулекса.
"Судски притвор за окривљеног који је на суђењу обавезно се преиспитује на свака два месеца. Међутим, пошто је лишавање слободе лица које није проглашено кривим коначном одлуком изузетак, дужност судије је да преиспита такву непожељну и крајњу меру уколико су се промениле околности које оправдавању њено изрицање," навела је она.
То се дешава на један од два начина: судија сазнаје да је дошло до промене околности или странка захтева нову оцену, износећи нов доказ који оправдава промену околности, казала је Соломон.
Штрајк глађу
Оливер Ивановић је штрајк глађу у затвору у Косовској Митровици започео 7. августа са захтевом да му се омогући одбрана са слободе у процесу који се води против њега пред међународним судским већем Основног суда у овом граду. Он је започео штрак глађу након што је у четвртак Еулексово судско веће донело одлуку да му продужи притвор за још два месеца, до 6. октобра.
Ивановић је ухапшен 27. јануара прошле године и ово је други пут да се одлучује на овакав корак. Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.
Лидер Грађанске иницијативе је оптужен да је 14. априла 1999. и 3. фебруара 2000. починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешко убиство више Албанаца у Косовској Митровици.
Његов случај повезан је са још четворицом Срба - српским полицијским пуковником Драгољубом Делибашићем, којем је Еулекс у среду такође продужио притвор за још два месеца.
Случај је повезан и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем који су оптужени за убиство и покушај убиства а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе.
Суђење овој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.