Ево како да препознате СУМЊИВ оглас за посао
Ситуацију у којој ће људи пристати на много тога, што у нормалним околностима не би пристали – често настоје да искористе преваранти који, на пример, покушавају да зараде на незапосленима постављајући огласе за посао који то заправо нису.
Ово су примери понуда за посао које би одмах требало да вам буду сумњиве:
- Велика зарада у мало времена
Ако у огласу обећавају да ћете у врло кратко време зарадити пуно новца, можете посумњати да покушавају да вас преваре.. Често се у лажним огласима нуди да радите само пар сати на дан и то од куће. Будите свесни да се нико није обогатио преко ноћи.
- Не захтевају се посебне вештине
У сваком огласу за посао послодавац ће навести које вештине или степен образовања морате имати како бисте га могли обављати. Но сумњиви огласи не садрже ту компоненту јер им је циљ да се на оглас јави што већи број људи, а то укључује и оне који нису оспособљени или образовани. Њима је свеједно које су ваше вештине, а разлог томе је тај што вам заправо не нуде посао, већ вас покушавају преварити.
- „Хитно тражим“
У сумњивим огласима за посао се може нагласити хитност проналажења особе коју би послодавац требало да упосли. Тиме преваранти маме незапослене да се што пре пријаве за посао без размишљања и провере компаније.
- Треба да дате новац како би вас запослили
Смисао запошљавања је да добијете плату, а не да ви некоме дајете новац. У такве огласе дефинитивно морате посумњати јер у пракси постоји пуно примера људи који су насели на приче таквих "послодаваца" који су на, пример, од њих тражили да им дају новац за опрему како би почели да раде. У пракси ти људи остају без своје имовине, а послодавац им се више не јавља нити га могу икако пронаћи.
- Посао који се нуди није јасно дефинисан
Ако вам из огласа није јасно шта би тачно требало да радите на послу који се нуди требало бисте да то проверите на начин да контактирате послодавца. Управо се нејасне информације о радном месту знају појавити у лажном огласу. Ипак, то не треба увек да значи да је он лажан јер понекад и прави послодавци знају недовољно дефинисати што бисте требали да радите.
- Није потребан разговор за посао
Посао се обично добија селекцијом кандидата путем разговора за посао. Стога посумњајте у постојање радног места ако вам га одмах нуде, пре него што сте им се представили.
- Немогућност да проверите послодавца
Ако нисте никада чули за компанију која нуди посао потребно је проверити у регистру да ли она постоји. Један од начина провере је и да посетите њихову службену интернет страницу како бисте видели како послује и има ли референце. У случају да је немају требало бисте да се запитате постоји ли уопште та компанија. Уз то употребите интернет претраживаче како бисте сазнали све што се писало о њој, можда наиђете на негативне коментаре људи који су већ били преварени.
- Послови у иностранству
Агенције које се само чине легалним могу бити оне које нуде послове у ресторанима, хотелима, фабрикама, домаћинствима и фармама, агенције за моделе или за уговарање бракова те АУ-ПАИР и туристичке агенције. Код таквих огласа је потребна додатна пажња јер се лажни послодавци таквих агенција могу заправо бавити трговином људима. Они ће вам узети документе уверавајући вас да је то због ваше сигурности. Тада постајете жртве без идентитета те вас могу продавати и куповати као робу, упозорава 24сата.хр.
Како се заштитити од лажних огласа за посао?
- Остварите контакт с послодавцима, распитајте се о њиховим референцама
- Обавите доступне провере о послодавцу, користите отворене изворе при прикупљању података
- Обавите разговор с послодавцем у погледу услова запошљавања, зараде, плаћања доприноса
- Затражите примерак и појашњење уговора о запошљавању
- Не допустите да друге особе решавају административна питања у погледу запошљавања
- Савладајте основе страног језика у случају одласка у иностранство
- Направите копије личних докумената
- Путну исправу можете дати на увид само овлашћеним службеницима