БЕЗОБРАЗЛУК: Ево како се у Србији продају предузећа "испод руке"
Правила у нашем закону о планирању и поступцима јавних набавки при продаји предузећа више су него јасно дефинисана. То, међутим, не значи да се увек и поштују.
Последњи у низу примера је више него дискутабилна продаја акција Chip Цард а.д. Београд, акционарског друштва за рад са платним картицама, које је основано 2004. године на иницијативу Удружења банака Србије и 12 банака које су користиле услуге Процесинг центра при Удружењу банака Србије, сазнаје Телеграф.
Након сазнања да Агенција за осигурање депозита без јавне набавке продаје акције фирме Chip Цард а.д. Београд од надлежних је затражено одговарајуће објашњење.
На питање зашто на сајту нема огласа о продаји овог друштва које међу првих 11 акционара по броју акција има чак четири банке које су у стечају, и да ли то значи да је већ пронађен потенцијални купац чиме су остали евентуални заинтересовани понуђачи неправедно и противно свим правилима елиминисани из "трке"?
Сврха јавних набавки је да се избегну малверзације
Према речима адвоката Ђорђа Мамуле, сврха јавних набавки није ништа друго до да се спрече евентуалне малверзације."Јавне набавке постоје како би се између осталог спречиле злоупотребе и како би држава имала увид у дешавања око продаје, у овом случају поменутог предузећа. Дакле када је све транспарентно, онда је мања вероватноћа да ће продаја бити обављена ван легалних оквира", објаснио је кратко Мамула.
"Истина је да се продају акције фирме Chip Цард а.д. Београд, али то нисмо огласили, јер се ради о затвореном и специфичном акционарском друштву", објаснили су нам надлежни из Агенције за осигурање депозита.
На питање новинара како ће онда заинтересовани купци сазнати да су акције поменутог акционарског друштва на продају, одговорено је – питањем: "А како сте ви сазнали?"
Следећи корак било је контактирање директорке фирме Chip Цард а.д. Београд Весне Џудовић којој је постављено питање да ли је могуће да се без јавне набавке продају акције овог друштва, међутим одговор је изостао.
Министарство привреде: Свака набавка мора да буде у складу с процедуром
"Свака набавка, мора да се изврши у складу са унапред одређеном процедуром, а јавни позив или тендер су основа свега, јер се само тим путем дају једнаке шансе свима на тржишту, а то је циљ свега", објаснили су за Телеграф из Министарства привреде.
Остаје отворено питање колико ће још оваквих "случајева" морати да буде раскринкано да би се стало на пут продајама "испод руке".