ЕВО КОЈИ СРПСКИ ГРАД ЈЕ НАЈПОВОЉНИЈИ ЗА ЖИВОТ: Плате су највише, а широка је понуда послова
Нуди више могућности у погледу културних и забавних активности.
Иако је најскупље рентирање стана у Београду, као и цене комуналија, плата је највећа у земљи, па вам у престоници треба 1,2 плате за потрошачку корпу за разлику од остатка Србије.
ОВО НЕ МОРАТЕ ДА ПЛАЋАТЕ: Уштедећете око 8.500 динара годишње, а тога нисте ни свесни!
Кад се томе дода шира понуда послова и боље могућности за образовање, није ни чудо што многи желе да постану житељи престонице. Из месеца у месец статистика показује исто - највише се зарађује у београдским општинама попут Сурчина, Врачара, Старог града, преноси Блиц.
Плата за месец са 39.000 на 60.000 РСД - ЕВО КАКО?
Храна скупља у престоници
Економиста Владана Хамовић слаже се с тим да статистика показује како је живот у Београду много бољи, али подсећа и да су цене одређених ствари у Београду знатно више.
- Храна на пијацама у Београду је скупља него у осталим деловима Србије. Скупљи је и градски превоз, кирија за подстанаре, пиће у кафани - наводи она.
С друге стране, она стара: „што јужније, то тужније“ више не важи јер је последњих година тужно скоро све изван граница престонице. То можда најбоље илуструје однос потрошачке корпе и просечних зарада. Додуше, одређене цене, пре свега за комуналне услуге, у Београду су знатно више.
СРБИН ИМА НОВИ ИЗУМ: Овај пасуљ се спрема за 20 минута
Највећа предност престонице је, ипак, у томе што је у њему процентуално најмање незапослених у поређењу с другим регионима. Истовремено је, ако је судити по сајтовима за запошљавање, у главном граду и највећа понуда нових послова.
Констатујући да се број становника повећава једино у Београду и Новом Саду, демограф Владимир Никитовић оцењује да је то последица пре свега „економског слома“ остатка земље.
ВОЗАЧИ, РАДУЈТЕ СЕ! Цене горива у Србији и даље у паду
- Градови који су некада, током индустријализације, привлачили људе са села сада се празне. Након што је индустрија стала, људи у потрази за послом крећу ка већим центрима. Пропаст економије довела је и до пада квалитета живота у тим местима - каже Никитовић.
На квалитет живота утиче и то што главни град нуди више могућности у погледу културних и забавних активности. Чачак нема ниједан биоскоп, док их Београд има чак 18. Велики спортски и музички догађаји и даље су углавном привилегија престонице, са повременим излетима у Новом Саду, Краљеву, Крагујевцу... и Нишу.
Уколико хоћете да уштедите, потребно је мало и да путјете. Како да сачувате и до пола плате прочитајте ОВДЕ.