Ево пар практичних савета да ваша јелка потраје што дуже
Уколико желите да вам јелка потраје и донесе бескрајне тренутке радости, морате да знате на који начин да је негујете.
Права јелка, са бусеном, може да траје и до месеце и по дана, уколико сте је купили здраву и свежу. Зато пазите приликом куповине - иглице не би требало да имају жућаскту, златну боју, већ да су зелене и да делују свеже.
Код куће би јелку требало држати у што већој посуди, даље од извора топлоте који поспешују њено сушење. Ваљало би ако имате довољно простора да јелку држите близу природног извора светлости. Заливајте је једном у пет дана, или чешће уколико је просторија у којој је држите баш топла.
Не пропустите:
Швалер, шмекер или шмокљан? Закључите преко његових порука
КАЗНИТИ ИЛИ НЕ: Шта радити када ухватите децу у лажи?
МОЋНА СО: Ево како да је искористите у сврху лепоте!
КО СЕ БОЈИ ЗИМЕ ЈОШ: Направите рукавице од старих џемпера (ВИДЕО)
ВРЕДНИ ПОКЛОНИ ЗА ВЕРНЕ ЧИТАТЕЉКЕ: Сваки дан уникатни накит! (ФОТО)
Украсне лампице доприносе празничној атмосфери, али и сушењу иглица на јелци. Уколико сте у могућности, купите мала ЛЕД светла јер се мање загревају.
Осим водом, јелку можете заливати и неким другим течностима, чак и алкохолом. Блага и зашећерена лимунада је одлична храна за вашу јелку, а неколико капи водке или ракије ће сачувати дрво од бактерија.
И овај савет је чудан, али "ради": воће држите што даље од јелке - оно испушта етилен који убрзава ферментацију другог воћа, али и опадање иглица на зимзеленом дрвећу, пише Мондо.