Ево зашто ће Велика Британија од 2015. бити земља безвлашћа
Последњих неколико година Велика Британија је уживала јасну политичку и економску стабилност, упркос турболентности у односима међу европским државама, које су почеле да добијају на јачини 2008. године, када је избила нова светска економска криза. Али, томе је изгледа дошао крај.
Овакава предвиђања даје Ројтерсов колумниста Анатол Колецки, који тврди да ће се у годинама које долазе "Британија претворити у политички најнестабилнију државу Европе". Као главни почетак ових нестабилност види опште изборе, који су заказани за 7. мај 2015. године.
Успон партија које преферирају "одцепљење"
Може се рећи да је "коначни ексер у посмртном сандуку" британској стабилности ударила Шкотска национална партија (СНП) на недавно одржаном референдуму о независности Шкотске. Иако је већина Шкота гласала против одцепљења, шок за британску нацију и владу Дејвида Камерона био је превелик.
На прошломесечним специјалним изборима, Конзервативна партија премијера Камерона изгубила је важна места у Парламенту испред Партије за независност Велике Британије (УКИП), само шест месеци пре најављених општих избора. Победа УКИП-а већ је узнемирила предузећа, инвеститоре и европске партнере који страхују да Британија полако клизи ка напуштању Европске уније, што је и главни политички циљ ове партије. Штавише, УКИП партија је према ЦЕСИ организацији означена као једна од ЕУ партија које заговарају јаче односе са Русијом.
Успех УКИП-а представља јасну претњу Камерону на изборима у мају 2015. године због њене способности да "украде" гласове редовних гласача Конзервативне странке, што баца сенку на њену могућност за могући реизбор.
Ништа без Шкота
Како последње анкете јавног мњења показују да, поред Конзервативне, ни Лабуристичка партија неће имати довољно места у парламенту неопходних за формирање већинске владе након следећих избора, Велика Британија би по оцени домаћих аналитичара убрзо могла да постане "земља безвлашћа".
Како УКИП прети да одузме гласове Конзервативне партије, тако се предвиђа да ће Шкотска национална партија "уместо досадашњих 6 места у британском парламенту, у следећем сазиву освојити између 20 и 50", и то на рачун Лабуристичке партије, сматра Колецки.
Ако су предвиђања да ниједна од водећих партија неће имати већину, то значи да нова влада Велике Британије неће бити могућа без, барем једне, "националистичке" партије. А како, условно речено, УКИП не одговара тренутном путу Британије као чланице ЕУ, јасно је да ће "преговарачки" капитал Шкота утолико бити јачи, што је други кључни разлог могуће нестабилности В. Британије.
Дакле, ако СНП одлучи да буде део такве коалиције, највероватније ће тражити да као један од услова буде заказивање новог референдума о независности. Наиме, тамошње јавно мњење последњих недеља сугерише да би већ данас већина Шкота гласала за независност.
Мањинска влада?
Ово неумитно значи да ће нова влада можда бити формирана без већине. Док су мањинске владе честа појава у континенталној Европи, Британије је у својој историји само једном била без већинске владе (1974. године).
Чак и ако Лондон успе да формира мањинску владу (или већинску од неколико партија), она ће највероватније пасти после годину или две. Било да нови премијер буде поново Камерон, или лабуриста Милбанд, он ће бити виђен само као "краткорочни кућепазитељ" који ће моћи да прогура само оне мере које нису спорне свим партијама у власти.
Међутим, у неком тренутку током 2016. или 2017. године, аналитичари предвиђају да ће се опозиционе партије највероватније ујединити око неког заједничког питања и изгласати неповерење владе, због чега ће Британије ићи на нове изборе (упркос незаписаном правилу да влада мора да одслужи цео петогодишњи мандат).
Јачање евроскпетика
То доводи до трећег разлога британске нестабилности - ванредни избори у 2016. или 2017. ће највероватније довести до јачања националиситчких партија које ће произвести отворено евроскептичну владу, посвећену изузимању Велике Британије из Европске уније.
Наравно, сви ови сценарији су само предвиђања. До 2017. године су разна изненађења могућа. На крају крајева, инстинктивна опрезност британског бирачког тела могла би да превагне ако се буде дошло до питања изласка Британије из Уније, као што је био случај током шкотском референдума.
Али, шта год на крају да се деси, паника и несигурност неколико месеци пре и након мајских избора свакако ће лоше утицати на британску економију, како се мукотрпан период састављања нове владе Британије буде одвијао.
Погледајте још:
- Ових шест партија су Путинове ''кртице'' у ЕУ? (ФОТО)
- Зашто Турска не мора да бира између Русије и ЕУ?
- Постоји разлог зашто се Запад плаши руског медведа (ФОТО)
- Да ли је Лутеров "сан" постао кошмар? (ФОТО)