Ево зашто је примирје у Украјини одложено за 48 сати уместо да ступи на снагу одмах!
Уочи сутрашњег примирја на истоку Украјине оружје је мање-више свуда утихнуло осим у области града Дебаљцево за који до скоро вероватно нису знали ни врхунски познаваоци географије, а сада је постао главни фактор за успех или неуспех примирја.
Дебаљцево је пре почетка сукоба проруских снага и украјинске војске у Донбасу био град од неких 25.000 становника, а након што је највећи део цивила последњих недеља коридором напустио ово место, у њему је остало између 6.000 и 8.000 украјинских војника.
На интернету су се појавиле тврдње извесног руског онлајн магазина "The Стратегиц Цултуре Foundation” ("Фондација стратешке културе") да међу опкољеним трупама нису само Украјинци, већ и страни плаћеници и војници НАТО, преноси ''Блиц''. Они наводно чине четвртину војног људства у Дебаљцеву, односно од 1.500 до 2.200 војника.
Едуард Басурин, војни званичник самопроглашене Доњецке Народне Републике, наводно је открио да су пресретнути разговори опкољених у Дебаљцеву на основу којих су проруске снаге закључиле да тамо има држављана "Француске, Велике Британије и Пољске, а вероватно и Белгије”.
Град је стратешки важан због железничког чворишта, а колико је проруским активистима стало да га освоје говоре и информације да током преговора у Минску у четвртак нису ни на који начин желели да пристану на почетак примирја све док им Дебаљцево не падне у руке. То је вероватно и био разлог зашто је примирје, уместо да ступи на снагу одмах, одложено за 48 сати, а постоји и теорија да је и западним преговарачима одговарало додатно време за евентуално извлачење страних плаћеника из обруча.
Руски медији опкољену област Дебаљцева називају "џепом" или "котлом", а портал "Лајфњуз", близак руским безбедносним службама, пустио је снимак из дрона за који тврди да је начињен изнад зоне дејстава.