ЕВРОПСКА УНИЈА СЕ РАСПАДА 2017? Британци траже ОВЕ немогуће ствари
Чланице ЕУ неће прихватити услове које је Британија поставила да би остала у Унији, говори документ који је процурио у јавност са самита у Бриселу... То значи да би Британци наредне године могли да напусте ЕУ
Европска унија би могла да престане да постоји већ 2017. Судећи према документима који су у јавност процурели са самита шефова ЕУ у Бриселу, услови које је Британија поставила да би остала у Унији највероватније неће бити прихваћени.
То значи да би та земља већ почетком наредне године могла да напусти ЕУ, чиме би се заједница европских држава распала.
Најпосебнија земља
Британски премијер Дејвид Камерон већ месецима покушава да издејствује посебан положај своје земље у ЕУ.
Између осталог, он тражи повластице у трговини, јачање улоге националних парламената који би имали право вета приликом доношења закона у Бриселу, као и измену Лисабонског споразума.
Захтеви Камерона
- тражи да Британија буде изузета из такозване чврсте Уније и залаже се за већа овлашћења националних парламената, који би имали право вета приликом доношења закона у Бриселу
- хоће експлицитно признање да евро није једина валута ЕУ и тражи формирање заједничког тржишта за земље које не припадају еврозони, чији би центар био у Лондону. Неће да Британија даје помоћ земљама еврозоне, јер њој не припада
- тражи да укине повластице странцима који раде у Британији. Бенефиције би могли да стекну тек након четири године боравка
- захтева да све измене буду унете у Лисабонски споразум, који се сматра уставом ЕУ.
Уколико му захтеви не буду услишени, Камерон прети да ће водити кампању за излазак Британије из ЕУ пред референдум о том питању, који би требало да буде одржан у јуну. Ако се грађани Британије тада буду изјаснили за отцепљење, тој земљи би требало шест месеци да напусти ЕУ.
Како британски медији пишу, сва је прилика да лидери ЕУ нису спремни да изађу Камерону у сусрет. То потврђују и документа са самита у Бриселу, који се одржава баш због британског питања. Из једног од њих види се да се чланице Уније супротстављају предлозима Лондона.
- Копија закључака са самита, која је подељена челницима Уније, показује да председник Европског савета Доналд Туск није успео да убеди лидере ЕУ да прихвате два кључна британска предлога. Није постигнут договор о јачању улоге националних парламената, као ни о тржишту земаља ван еврозоне - наводи "Гардијан", преноси Информер.
Француска против
Према наводима тог листа, Француска се највише противи јединственом тржишту за земље које нису увеле евро јер сматра да би тиме Лондон био у повлашћеној позицији и да би се претворио у врсту оф-шор зоне за државе ван еврозоне.
- Кад је реч о самој измени Лисабонског споразума, лидери ЕУ мисле да је то превише компликован посао. О томе говори и податак да је самиту у Бриселу присуствовало необично много адвоката, саветника челника Уније - пише "Гардијан".