Фабијус: Постоје разлике у приступима у преговорима са Ираном
ПАРИЗ - Шеф француске дипломатије Лоран Фабијус, наговестио је да постоје разлике у приступима између Русије и западних земаља укључених у одлучујућу финалну рунду преговора са Ираном, с циљем да се постигне договор о спорном нуклеарном програму Техерана.
Фабијус није објаснио које су то разлике међу неким чланицама П5 1, која је увек била уједињена у преговорима с Ираном о нуклеарном програму те земље.
Фабијус је рекао да "ниједно од главних питања" за сада није разрешено, наводећи, рецимо, иранске капацитете за обогаћивање уранијума, процес којим се добија нуклеарно оружје, али, такође, може да послужи и за атомску бомбу.
Раније данас, неименоване дипломате рекле су за аустријску агенцију АПА, да су преговори дошли до мртве тачке. Дипломате сматрају да би министри иностраних послова земаља које учествују у преговорима требало што пре да дођу у Беч, како би подстакли даљи напредак.
"Шеф америчке дипломатије Џон Кери и његове колеге могле би се ускоро наћи у Бечу како би подстакле преговоре, јер су се кола "тренутно заглибила", рекао је један дипломата.
Он је додао да су преговарачи веома удаљени од могућег коначног споразума.
Министри иностраних послова треба да помогну напретку преговора који су запели око броја центрифуга, јер и даље постоје разлике у ставовима.
Шефови дипломатија могли би, уколико то буде потребно, продужити оквир преговора и продужити исте, како би се не би затворио простор за постизање дипломатског решења.
Врховни ирански вођа ајатолах Али Хамнеи је данас изјавио да ће Иран морати значајно да повећа своје капацитете за обогаћивање уранијума, што указује на велики јаз у ставовима између званичног Техерана и светских сила у преговорима око постизања нуклеарног споразума.
Званични Техеран инсистира на томе да мора да повећа своје капацитете за обогаћивање уранијума како би имао довољно горива за планирану мрежу нуклеарних електрана. Са друге стране, светске силе тврде да Техеран мора значајно да смањи своје капацитете, како не би био у стању да у кратком року произведе атомску бомбу, за коју је потребан уранијум обогаћен у значајно већем степену од оног потребног за производњу електричне енергије.