Фолић: За уређенији Београд – Скупштина усвојила стандарде
Каталог је настао као резултат анализе постојећих елемената чијом је селекцијом утврђено који елементи се задржавају.
Београд је данас на седници градске скупштине коначно добио Каталог урбане опреме за уређење и опремање јавних површина, најавио је главни градски урбаниста Милутин Фолић.
Према његовим речима, ово је интегрални документ којим су дефинисане карактеристике и изглед појединачних елемената урбане опреме, мобилијара и текстуре, као и њихова просторна примена у оквиру дефинисаних зона града.
ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ ВРАЧАР: Недељковић најавио низ пројеката за наредне четири године
– Усвајањем овог документа, сви који пројектују, врше јавне набавке и постављање елемената на јавним површинама биће у обавези да се придржавају стандарда. Град ће тако у наредном периоду између осталог добити типска стајалишта за бицикле, поклопце шахтова са грбом града, камена поплочања и ивичњаке и осветљене фасаде у историјском језгру, клупе на којима се соларном енергијом пуне мобилни уређаји, а све фасаде које се буду реконструисале добиће антиграфит премаз – рекао је Фолић и додао да ће се ове промене реализовати у дужем временском периоду, постепено, занављањем старе опреме сходно потребама и дотрајалости постојеће опреме.
Каталог је настао као резултат анализе постојећих елемената чијом је селекцијом утврђено који елементи се задржавају, који елементи се задржавају са одређеним степеном корекције, а које елементе треба потпуно уклонити или заменити новим.
– У складу са тим извршен је избор постојећих елемената и одабрани они који се задржавају, корекција постојећих елемената који се модификују, као и дизајн нових елемената урбане опреме и мобилијара – рекао је Фолић и прецизирао да је Каталог подељен на три основне категорије, а то су Урбана опрема, Урбани мобилијар и Урбана текстура.
УРУЧЕНЕ НАГРАДЕ! Ово су најбољи полицајац и ватрогасац у месецу јуну! (ФОТО)
Основне категорије се даље деле на групе елемената према својој функцији у отвореном јавном градском простору и означене су каталошким бројем наведеним у индексу. Презентација сваког елемента у оквиру каталога састоји се од цртежа и текстуалног описа основних карактеристика које се односе на материјал, боју, вид заштите, монтажу и специфичности које су приказане у напомени. На сваком каталошком листу дате су зоне у којима се посматрани елемент примењује.
– Водећи се карактером шест издвојених градских зона и специфичностима урбане опреме, мобилијара и текстуре који су се нашли у овом документу и његовом применом, очекује се остварење циља да се преко елемената мале размере утиче на генерисање препознатљивости, а пре свега утилитарног и визуелног квалитета отворених јавних градских простора Београда – истакао је градски урбаниста.
СИНИША МАЛИ ИЗЈАВИО САУЧЕШЋЕ: Наше мисли су са члановима породица и пријатеља страдалих
Каталог урбане опреме усваја се кроз измене и допуне одлуке о комуналном реду, а препиремила га је Дирекција за грађевинско земљиште као један од задатака добијених градским стратешким пројектом ИМЕ (Идентитет Мобилност Екологија), а сам каталог се избором опреме водио управо овим вредностима стављајући као приоритет пешаке и бициклисте.