Француски отисак на српској привредној мапи
Београд - Француска је један од најзначајнијих инвеститора у Србији и, према подацима Привредне коморе Србије, њени привредни субјекти су уложили у три сектора привреде Србије и то у пољопривреду, индустрију и услуге.
Француске компаније у Србији
У сектору услуга је најизраженије присуство француског капитала. Банкарство је изузетно развијено, а лидер међу иностраним инвеститорима у банкарски сектор Србије је Социете Генерале банка, а онда и Цредит Агрицоле и Финдоместиц.
Француске фирме су присутне и у трговини, а неке од релеванијих компанија су Месје Бриколаж и Interex. У индустријски сектор Србије инвестирали су, између осталих и Лафарге, Michelin, Tarkett и други. Michelin је, иначе, постао средином децембра 2009. године, стопроцентни власник фабрике ауто гума "Тигар Tyres" у Пироту. У тој фабрици гума запослено је 2.500 радника.
У сектору пољопривреде присутни су Бонграин, највећи европски прерађивач млека, као и Цомпагние Интернатионале де Малтериес.
Занимљиво је напоменути да је у Зрењанину 2012. године отворена фабрика француског произвођача делова за аутомобиле Мецапласт, која је једна од водећих компанија у Европи у сектору опреме за аутомобилску индустрију.
Робна размена
Доминантан облик привредне сарадње Србије и Француске је робна размена. Укупна робна размена Србије и Француске у 2013. години износила је 928,1 милиона долара, што је за 16,5 % више у односу на предходну 2012.годину.
Међу 172 извозних тржишта у 2013. години, француско је било на 13. месту по вредности пласмана српских производа.
На страни увоза, у 2013.години, Србија је увезла робу у износу од 574,3 милиона долара, што је за око 12% више у односу на 2012. годину. У укупном увозу Србије, увоз из Француске је учествовао са 2,7%. Међу 204 земаља из којих је Србија увозила производе у 2013. години , Француска је била на значајном десетом месту.
Споразум о стратешком партнерству
Француска је једна од три земље са којом Србија има потписан Споразум о стратешком партнерству и сарадњи. Остале две земље су Кина и Италија.
У економском домену, овај споразум дефинише сарадњу у подручју инвестиционе активности Француске у Србији, односно развијање партнерства јавног и приватног сектора и концесија у великим инфраструктурним пројектима. Споразум, такође, предвиђа и размену у пословној сфери и ојачање сарадње привредних комора. Ту су и фаворизовање индустријске сарадње, преношење технолошких знања, сарадња у у области енергије, нових технологија, информатике, комуникација, саобраћаја и заштите животне средине.
Поред овог Споразума, Србија са Француском има потписан Споразум о избегавању двоструког опорезивања.
Француско-српска привредна комора
Француско-српска привредна комора основана је с циљем да допринесе унапређењу економских веза привредника две земље. У прво време функционисала је као Француско-српски Пословни клуб, који је кроз различите активности покушавао да ојача билатералну сарадњу у области привреде.
Идеја је да се Србија представи као атрактивна дестинација за пословање и улагање, а француске компаније упознају са привредним потенцијалима земље.
Ова комора данас броји више од 130 чланова и заступа више од 90 предузећа у Србији и та листа расте скоро сваки дан. Неке од највећих француских предузећа, као што су Алстом, Лафарге, Renault, Саинт Гобаин, банке Црéдит Агрицоле, Финдоместиц банка, Социéтé Гéнéрале, затим предузећа која се баве услужном делатношћу као што је Гиде Loyrette Ноуел, итд. су чланови Француско-Српске Привредне Коморе.