ФРАТИНИ: Вучићева иницијатива велики искорак, жалосно што је одбацују
Иницијатива премијера Србије Александра Вучића о успостављању заједничког дана сећања на све жртве је велики искорак и веома је жалосно што није наишла на одобравање у Хрватској и на Косову, оцењује бивши шеф италијанске дипломатије и некадашњи потпредседник Европске комисије (ЕК) Франко Фратини.
"Ко би могао да негира да све жртве ратова на простору бивше Југославије заслужују поштовање и саосећање?", запитао је Фратини.
Заједничка судбина
Италијански политичар, данас председник италијанског Друштва за међународне организације, указује да грађани земаља региона заједно са Србијом деле заједничку судбину у европској породици.
"Срби треба да одају почаст хрватским жртвама, као што би и Хрвати исто тако требало да одају почаст српским жртвама, што је баш у европском духу", сматра Фратини.
Он подсећа да је српски премијер већ предузимао значајне иницијативе у циљу помирења у региону, као што је одлазак у Сребреницу, или позив члановима Председништва БиХ да дођу у Београд.
Кључни принцип ЕУ је регионално помирење
Према његовом мишљењу, идеја регионалног помирења, која је у основи иницијативе српског премијера, јесте и биће много снажнија од било какве пропаганде или националистичке реторике.
"После вишемилионских жртава у Другом светском рату, оснивачи ЕУ су помирење поставили за кључни принцип живота европске заједнице. И успели су у томе", поручује Фратини.
Говорећи о ситуацији у региону, Фратини истиче да је Србија кључна земља за стабилност целог Балкана.
"Према томе, Србија и има обавезу да буде први и најјачи промотер помирења", истакао је он и подсетио да је почетком педесетих година прошлог века било тешко замислити да ће Француска и Немачка једног дана организовати заједничке седнице влада, што је данас потпуно нормално.
"За помирење су неопходни лидери и визионари, и резултат ће доћи, ја сам оптимиста", рекао је Фратини.
Опасност од "страних бораца" на Балкану
Говорећи о Вучићевој иницијативи у контексту стабилности региона, он указује да на стабилност могу да утичу и неки унутрашњи фактори, као што је егоистичан приступ, док ЕУ представља снажан магнет за заједничке акције у правцу просперитетне будућности.
Такође, наводи, на стабилност могу да утичу и спољни фактори, као што је убацивање ћелија исламистичких терориста и обука "страних бораца" на Балкану.
"Ове заједничке претње намећу неопходност већег, а не мањег, узајамног разумевања и сарадње на свим нивоима", закључио је Фратини.