ХРОНОЛОГИЈА СУНОВРАТА: Више селектора него победа
После 2010. и Антића на клупи "орлова" били су Петровић, Ћурчић (в.д.), Михајловић, Друловић (в.д.), Адвокат и Ћурчић.
Фудбалска репрезентација Србије није се пласирала на велико такмичење, још од 2010. године, када су "орлови" учествовали на Мундијалу у Јужној Африци. "Чета" Радомира Антића се са Светског првенства после два пораза (од Гане и Аустралије) и једне победе, над Немачком. Популарни Антара је после повратка из Африке седео на клупи у утакмицама са Грчком, Фарским Острвима и Словенијом. Онда је уследио Антићев сукоб са челницима Фудбалског савеза Србије, на челу са Томиславом Караџићем.
Први наследник Антића био је Владимир Петровић Пижон који је стартовао победом против Естоније (3:1) у квалификацијама за ЕВРО у Украјини и Пољској, а онда је уследила сада већ чувена утакмица у Ђенови. Због дивљања српских навијача меч је прекинут, а касније регистрован службеним резултатом у корист Италије (3:0).
Уследиле су утакмице и са Италијанима, Бугарима, Израелцима, Северном Ирском, Естонијом, Јужнокорејцима, Аустралијанцима, Русима, Фаранима и Словенцима. Пижон је селекторски мандат завршио после 13 утакмица и са учинком од по пет победа и пораза и три ремија.
Последња Петровићева утакмица на месту селектора била је квалификациона у Словенији. Србија је изгубила са 1:0, а Немања Видић је промашио пенал. То је уједно била и његова последња репрезентативна утакмица. Такође, и дефинитивно се знало да Срби неће путовати на ЕВРО 2012.
После Пижона, шансу је добио Радован Ћурчић, тада са префиксом в.д. Прва утакмица одиграна је против Мексика и забележен је пораз. Ћурчић је водио национални тим у још три утакмице (Хондурас, Јерменија и Кипар), а укупан скор је био два пораза, једна победа и један реми.
А онда је дошао Синиша Михајловић, дочекан је као спасилац (и тада) посрнулог српског фудбала, али су на крају сви пожелели да му што пре виде леђа. Почело је са пријатељским утакмицама, против репрезентација Шпаније, Француске и Шведске, а све су завршене поразима. Два месеца касније, када је ЕВРО 2012 завршен Србија је одиграла без голова са Републиком Ирском.
У првој квалификационој утакмици за Мундијал у Бразилу, са Шкотима није било голова, али је онда у Новом Саду декласиран Велс са 6:1. Временом, Михајловић је губио поверење јавности, а за то су били криви порази од Македоније (1:0) и од Хрватске (2:0) у квалификацијама за Бразил. Болели су и порази од Белгијанаца, али не као они из Скопља и Загреба. Михајловић је после још једних неуспешних квалификација за "орлове" отишао у Италију, а мандат је окончао пријатељском утакмицом са Русима (1:1). Михајловићев учинак у 19 утакмица био је седам победа, осам пораза и четири ремија.
После Михајловића у улогу вршиоца дужности ускочио је Љубинко Друловић. На клупи није био дуго, од марта до јуна 2014. године. Побеђене су Република Ирска и Јамајка са по 2:1, док је у дуелу са Панамом било 1:1. За крај, Бразил је победио са 1:0.
Ново име на листи српских селектора било је Дик Адвокат. И Холанђанин је доведен као спасилац и са епитетом искусног тренера који је већ водио националне тимове. Међутим, његов мандат није дуго трајао. Водио је репрезентацију Србије у четири утакмице, једној пријатељској и три квалификационе за ЕВРО 2016. Са Француском и Јерменијом је било по 1:1, а онда је уследила још једна утакмица која је регистрована службеним резултатом у корист противника (Албаније). После пораза од Данске у Београду од 3:1 и Адвокат је отишао.
И последњи у селекторском низу на клупи "орлова" дошао је Ћурчић, али овог пута без префикса. Челници ФСС дали су му поверење због успеха са младом репрезентацијом, односно пласманом на ЕВРО 2015. Ћурчић је Србију водио у девет мечева. У квалификацијама за шампионат у Француској се није могло много променити, пошто се знало да ће и ово првенство проћи без нас. На крају, Ћурчићев учинак је четири победе и пет пораза, без ремија.
Пораз од 4:1 од Чеха била је само потврда "црне серије" селектора који нису успели да промене ишта битно. Србија може с времена на време да победи неког слабијег противника, али када је на другој страни иоле способнији тим резултат се зна.
И ако Ћурчић оде доћи ће неко нови, али питање је да ли ће то донети помак, пошто ће играчи остати, баш они који на терену нису показали да су светска класа. Подсетимо, и Немања Матић је критиковао поједине саиграче (више прочитајте ОВДЕ). Једноставно, речено било је више селектора него успеха, односно важних победа...
ОВДЕ прочитајте шта се дешавало приликом повратка из Остраве, а ОВДЕ ко је један од пикова за место селектора.