ФСС: Не можемо сами против хулигана! Морамо заједно, плански и истрајно до елиминације насиља!
Признајемо да вандалско понашање превазилази оквире могућих реакција, опсега деловања и кажњавања фудбалских структура, стоји између осталог у саопштењу.
Поводом инцидената на стадиону "Рајко Митић" због којих је каснио почетак 148. вечитог дербија између Црвене звезде и Партизана (више о томе прочитајте ОВДЕ) огласили су се и Фудбалски савез Србије и Заједница суперлигаша. Саопштење преносимо у целости.
"Фудбалски савез Србије и Заједница клубова Јелен Супер лиге најоштрије осуђују хулиганско понашање, вандалске испаде и немиле сцене које су угрозиле безбедност огромне већине присутних навијача и одигравање саме утакмице, познате као највеће светковине српског клупског фудбала.
Свесни смо да наше речи жаљења и осуде мало значе истинским љубитељима фудбала и правим навијачима. Из Србије је још једном упућена веома лоша слика и прилика домаћег фудбала у светске оквире.
Основни проблем је у чињеници да се ствари не решавају. Сведоци смо бројних проблема које смо имали у прошлости - "случај Ђенова", прекид утакмице против Албаније и неколико "вечитих дербија". Због тога изражавамо страх да се ружне сцене опет не понове, јер права и оштра реакција изостаје.
Једноставно речено, ми смо после утакмица у Ђенови и скорашње против Албаније просто вапили за помоћ код надлежних инстанци. Испоставља се да ми нисмо у могућности да организујемо ниједну тежу и значајнију утакмицу. Свима нама који радимо у српском фудбалу то представља велики проблем, који сами не можемо да решимо.
Признајемо да вандалско понашање превазилази оквире могућих реакција, опсега деловања и кажњавања фудбалских структура. Чланови Дисциплинске комисије ФС Србије ће у четвртак, 30. априла 2015, на својој седници анализирати све приспеле извештаје и донеће адекватне одлуке и саопштити казнене дисциплинске мере. Међутим, то све постаје апсурдно. Затварање стадиона и изрицање финансијских мера неће искоренити узроке проблема које виђамо у сувише дугом временском периоду. Све виђено превазилази спортске оквире.
Очигледно да кажњавање клубова није добар смер за остварење победе над хулиганима. Црвена звезда је овај пут организовала меч и свесни смо да су у оквиру припрема и реализације задатака учинили све што су могли.
После прекинуте утакмице Србија - Албанија смо апеловали, а управо то и сада чинимо, на што хитнију - апсолутно моменталну, организацију састанка чланова Савета за спречавање насиља и недоличног понашања у спорту. Чланови овог тела су најодговорнији људи српске државе и друштва - председник Владе Републике Србије, као и низ других круцијално важних органа, предвођени министрима омладине и спорта, правде и унутрашњих послова, као и председник Врховног касационог суда и републички јавни тужилац. Наравно, у његов рад су укључени и челници највећих спортских савеза, укључујући и ФС Србије.
Једини модел борбе на путу искорењивања проблема виђених још једном у суботу 25. априла 2015. су заједничко деловање и синергија апсолутно свих надлежних органа укључених у процес - представника полиције, тужилаштва, судова и фудбалске организације. Заједно, плански и истрајно, до елиминације зла и повртка фудбала у спортске оквире.
Циљ и обавеза морају да буду индивидуализација криваца. Ко је крив, због чега је крив и која је казна за такво понашање. Обележавање криваца и њихово кажњавање у смеру елиминације осталих морају да буду наш заједнички метод. На жалост, фудбалске казне прописане правилницима УЕФА и ФИФА, а примењене у оквиру ФСС, кажњаваће клубове и у крајњој мери играче, а не узрочнике проблема.
Све фудбалске структуре су на пуном располагању надлежним државним органима, знајући шта желимо да видимо једног дана - пуне трибине, фер-плеј понашање на терену и ван њега и квалитетну игру, свесни да на том путу морамо да идемо корак по корак - наводи се у саопштењу.
ПРОЧИТАЈТЕ И: