Глас Америке: Студенти у САД се даве у дуговима
ВАШИНГТОН - Пре двадесет година, многе америчке породице успевале су да финансијски плове кроз непознате воде плаћања за школовање на факултетима, али су од тада, трошкови студија рапидно расли, због чега су многи студенти почели да се "даве" у дуговима , преноси "Глас Америке".
Ендрју Роси, који је тој теми посветио свој документарни филм "Кула од слоноваче", каже да се школарина на колеџима повећала око 1.100 одсто од 1978. до данас.
Постоји више фактора за то, између осталог и смањена владина подршку вишем образовању, због све штедљивијих буџета. Роси каже да је - пошто дипломира - половина студената незапослена или ради слабије плаћене послове од онога за шта су школовани.
Један од студената који проводи лето радећи је и Брендон Атилис. Новац који заради добро ће му доћи када буде на колеџу, где изнајмљује кућу са двојицом својих пријатеља.
“Моји родитељи плаћају мој смештај, ја плаћам комуналије. Кад се све сабере, и даље је јефтиније него да живим на самом колеџу", каже Брендон.
Ајви Лига
Ајви Лига представља спој осам најпрестижнијих универзитета из Сједињених Америчких Држава у које спадају: Браун универзитет, Колумбија универзитет, Корнел универзитет, Дартмут колеџ, Харвард универзитет, Принстон универзитет, Пенсилванијски универзитет и Јејл универзитет. Термин Ајви Лига такође има и метафоричко значење којим се жели истаћи академска изврсност, веома строга селекција при упису, као и друштвени елитизам.
Колумбија универзитет, који се налази у центру Менхетна, сваке године је домаћин доделе Пулицерове награде. То је институција која је дала више лауреата Нобелове награде него било која друга на свету, чак 25 оскароваца, 20 милијардера и 3 америчка председника.
Универзитети Јејл, Принстон и Харвард, познати под називом “Велика тројка” (The Биг Three), најпознатији су и најпрестижнији универзитети у САД. Према статистикама, тек 8% пријављених студената буде примљено на ове универзитете.
Штедња за колеџ почиње када се дете роди
Брендон има много предности. Има добру радну етику, паметан је, а његова школарина за колеџ је унапред плаћена.
“Платили смо четворогодишње школовање на колеџу за мање него што кошта година студија на данашњем тржишту”, истиче Крис Атилис, Брендонова мајка.
Крис Атилис, Брендонова мајка, каже да су она и њен муж почели да штеде за школарине убрзо по рођењу своје деце. Међутим, већина данашњих студената није имала ту срећу.
Росијев документарац такође показује да лоша ситуација на тржишту рада не спречава колеџе у подизању школарина.
"Свакако има оних који тврде да школе из елитне групе ''Ајви Лиг'' имају бренд који гарантује да ће се та висока школарина касније исплатити”.