ГОАТИ: Доношење Закона о пореклу имовине храбра одлука
БЕОГРАД - Одлука о доношењу Закона о пореклу имовине је врло храбра одлука, сматра професор Владимир Гоати и сугерише да се са тако осетљивим, тешким законом не иде брзо како би грешака, пропуста и празнина било што мање.
Уверен да ће такву одлуку грађани Србије поздравити, Гоати примећује и да смо склони да све људе који су зарадили и имају неке паре зовемо тајкунима, а да међу њима сигурно има оних који су богатство стекли не кршећи закон.
''To је остатак једног егалитарног синдрома вероватно из социјализма где је сиромаштво малтене сматрано врлином не постављајући питање да ли је тај човек можда могао да ради и заради'', рекао је Гоати.
Неки људи зарадили новац кршећи закон
Он не спори да је у временима тешке кризе која је почела распадом Југославије, а наставила се санкцијама, ратовима, 5. октобром, одвајањем Црне Горе, сигурно одређен број људи зарадио велике паре, а да при томе грађани априори верују да су их зарадили кршећи закон.
''Када би то тако било и ако закон помогне да се утврди порекло новца онда је то у реду, али се плашим да ће тешко бити да после 25 година, када је почело све, законодавно регулише материју која је била увек у центру пажње јавности'', рекао је Гоати.
Негативан утицај санкција на законодавство
Он, међутим, препоручује да се пажљиво и добро одвоји оно што је било кршење прописа и људи који су користили, намерно и ненамерно, празнине или погодну регулацију одређене области и обогатили се.
У томе је, истина, каже Гоати, утицаја имала и цињеница да је Србија пролазила деведесетих кроз санкције те је званично доносила акта којима је омогућавала да се крше међународни прописи.
"Били смо лишени неких ствари и држава је свесно пробијала блокаду кршећи прописе и сада имамо људе који су се тако понашали и вероватно згрнули велике паре у складу са прописима какви су били'', рекао је Гоати.