Дневно умре 21.000 деце широм света
По најновијим статистикама УНИЦЕФ-а и Светске здравствене организације у свом извештају о смртности деце, обелодањују да широм света дневно умре око 21.000 малишана. Иако је ова цифра шокантна и веома алармантна, број деце која умиру пре него што напуне пет година се смањује. Давне 1990. године, ова бројка је износила чак невероватних 33.000.
Упркос томе, побољшање у бројкама неће бити довољно да задовољи циљ Уједињених нација, а то је смањење смртности деце за две трећине до 2015. године, а групе кажу да је потребно више новца.
"Ово је доказ да је новац добро потрошен у улагање у здравље деце и знак да морамо да убрзамо ту инвестицију у наредних неколико година", изјавила је др Маргарет Чен, генерални директор Светске здравствене организације.
Она је рекла да су многи фактори допринели смањењу смртности деце, укључујући и бољи приступ здравственој заштити за новорођенчад, превенцију и лечење болести у детињству, приступу вакцинама, чистој води и бољој исхрани.
"Више пажње се посвећује осигуравању здравља на глобалном нивоу, у односу на претходне године" изјавио је Ијан Пет, шеф здравствених система и стратешког планирања у УНИЦЕФ-у.
Пет је рекао да је влада Сијера Леоне у априлу ове године укинула све накнаде за децу и мајке, што је изазвало велики напредак у стопама смртности деце. "Многе друге земље покушавају да ураде исту ствар", потврдио је Пет.
Сијера Леоне рангирана је међу првих пет земаља у виду побољшања смртности деце у протеклој деценији, уз Нигер, Малави, Либерију и Источни Тимор.
Бебе су посебно рањиве. Према извештају, више од 40 одсто смртних случајева код деце испод 5 година јављају се у првом месецу живота, а више од 70 одсто се јавља у првој години живота.
Смрт код деце млађе од 5 година предњачи у подсахарској Африци и јужној Азији, 82 одсто смрти деце се јавља у овим регионима у 2010. години, у поређењу са 69 одсто током 1990. године.
Ратови широм света никоме добро нису донели, а опште познато је да у њему само невини губе живот. Тако и током рата у Сирији, деца живе у непрестаном страху да ли ће дочекати сутрашњи дан. Силом одвојени од родитеља, често гладни, болесни, живе у нехуманим условима.
По проценама, око 6.500 деце је убијено у Сиријском рату, а милион деце је морало да, заједно са својим породицама, избегне из Сирије. Малолетници су већином ухапшени и мучени у затворима.