ГРАБАР КИТАРОВИЋ: Подржаћемо Србију на путу до ЕУ
Србија је данас пријатељска држава којој ће Хрватска наставити да помаже, рекла је Колинда Грабар Китаровић.
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић изјавила је у Вуковару да је Србија данас пријатељска држава којој ће Хрватска "наставити да помаже као и осталим државама с југоистока Европе, да уђе у чланство ЕУ".
По њеним речима, то је нужно како "бисмо коначно стабилизовали овај део Европе и коначно говорили о миру, стабилности и просперитету, а не о отвореним питањима која нас деле и која морамо решити", преноси Хина.
Она је у петак рекла да је мирном реинтеграцијом хрватског Подунавља пре 18 година Хрватска тада започела и нову фазу у односима са Србијом, јавила је Хина.
Грабар Китаровић: У Вуковару се догодли "помаци уназад"
Колинда Грабар Китаровић рекла је, такође, да су већинска хрватска и мањинска српска заједница, уз међусобно уважавање, поштовање и разумевање, кључне у доношењу одлука о будућности тог града, да је спремна да у томе помогне, али да у овом тренутку не жели да говори о конкретним иницијативама.
Грабар Китаровић је рекла да се притом посебно мора водити рачуна о деци и младима који могу бити главни замајац и којима се морају обезбедити услови за останак у Вуковару.
Оценила је да су се у том граду у последњих неколико година догодили "помаци уназад" због, како је рекла, наметања неких решења, о којима се није разговарало с локалном заједницом - ни већинском хрватском ни мањинском српском заједницом.
Није говорила о конкретним иницијативама за двојезичност у Вуковару
На питање хоће ли она иницирати састанак на тему двојезичности између те две заједнице, рекла је да у овом тренутку не би говорила о конкретним иницијативама.
Свакако ћу посебно наставити да разговарам са свима и ако било како могу помоћи у повезивању, то ћу радо и учинити", рекла је, одговарајући на питања након посета Лучкој управи Вуковар.
Председница је казала да генерално о проблемима Вуковара, "пре свега оних везаних за двојезичност, суживот и бранитељску популацију", нагласила да треба смирити медијске страсти", али и наставити дијалог.
Истакла је да су поменути проблеми политичко, али и етичко, културно и културолошко питање, а када је реч о суживоту не треба гледати само законске оквире, који су наравно изузетно битни, већ треба поштовати и осећаје људи и наставити неговати успехе мирне реинтеграције хрватског Подунавља која је далеко најуспешнији процес мирне реинтеграције у свету".