Грци и Бугари нам шаљу мигранте, а Мађари подижу зид према Србији
Под изговором да би да спрече улаз миграната у ЕУ, Мађари на граници са Србијом дижу жичани бедем дугачак 175 километара и висок четири метра.
Мађарска следеће среде, 24. јуна, почиње да подиже жичану ограду дуж свих 175 километара границе са Србијом, да би тако "заштитила Европу" од уласка миграната из Сирије, Либије, Авганистана и других земаља, званично је јуче потврђено у Будимпешти, пише Информер.
Европска унија, за сада, одбија да осуди овај скандалозан потез мађарских власти, док се у Бриселу заташкавачињеница да хиљаду миграната у Србију угалвном долазе преко Грчке и Бугарске, које су чланице ЕУ.
Србија сада, по мишљењу Будимпеште и Брисела треба да постане земља у којој би заувек остало на стотине хиљада избеглица са Блиског истока које беже од рата до кога су својом политиком довеле ЕУ и САД.
Премијер Александар Вучић је изјавио да је шокиран најавом подизања ограде на граници са Мађарском и да решење није у подизању зидова, посебно јер Србија није крива за овај пробле.
"Нико не може Србији ништа да каже. За шта је Србија крива? За кризу у Сирији? Јесмо ли ми одговорни за сукоб са ИСИС или рат са Курдима? Србија је само транзитна земља. Ти несрећни људи нису у ЕУ ушли кроз Србију, већ територију ЕУ, кроз Бугарску и Грчку... Милом вас, шта још хоћете од нас? Ми их прехрањујемо, чувамо их, они сами желе да иду даље на запад, а сад нам још неко подиже зидове...",рекао је премијер новинарима и најавио да ће исте ове ставове пренети и мађарском лидеру Виктору Орбану. Вучић је запитао шта би се десило када би Србији пало на памет да диже ограду дуж границе са Мађарском или Бугарском.
Пастору се зид допада?
Председник СВМ Иштван Пастор не налази ништа спорно у томе што ће његова матична држава подићи непробојни бедем ка земљи у којој живи и неће терати Мађарску да одустане од тога:
"То неће променити живот поштених грађана. Олакшаће живот људима у Србији јер имигранти неће долазити овамо пошто знају да одавде даље неће моћи", објаснио је Пастор.
Мађарски министар спољних послова Петар Сијарто рекао је његова земља нема више времена за губљење.
"У овој ситуацији логично је да влада предузима мере да заштити своје грађане од притиска имиграната који нелегално желе да уђу у земљу. Консултовао сам се о том питању са српским колегом Ивицом Дачићем", рекао је Сирјато.
Председник одбора за људска и мањинска права Мехо Омеровић каже за Информер да је несхватљиво да чланица Европске уније уопште размишља о било каквом физичком ограђивањуод остатка Европе.
"Потпуно је незамисливо да једна европска земља покушава да оградом дугом 174 километра и високом четири метра реши проблем тих несретника који траже бољи живот. Европи су пуна уста људских прва , Србија хоће да буде део тог света, а онда се догоди овакав нецивилизацијски потез", огорчен је Омеровић, који верује да ЕУ ипак неће дозволити да се подигне бедем између Мађарске и Србије.
Сарадник института за међународну политику Душко Димитријевић тврди да би по истом принципу Србија могла да подигне бедеме ка Бугарској и Македонији али да нипошто није добро решење.
"Такве ланчане реакције ником не би помогле. Мађари су могли, на пример, да прошире заштитни гранични појас, а не да се физички ограђују и то без консултација са Србијом", тврди Димитријевић.