ГРЧКА КАО ТРОЈАНСКИ КОЊ: Све о Пројекту Посејдон и разлогу Путинове посете Атини
Русија и Грчка имају дубоке историјске, културне и политичке везе, али оно најважније што дефинише њихов однос јесу актуелни заједнички интереси.
Руски председник Владимир Путин у понедељак је телефоном назвао грчког председника Прокописа Павлопоулоса и премијера Алексиса Ципраса како би им се захвалио на изврсној организацији, добродошлици и гостопримству приликом његове посете Грчкој 27. и 28. маја.
Руски лидер је изразио задовољство резултатима разговора и потписаним споразумима у Атини који јачају партнерство Русије и Грчке у интересу обе државе.
БУЂЕЊЕ ФЕНИКСА! Нова војна сила јача у Европи како би парирала Русији (ФОТО)
Ово је уједно била прва билатерална посета Путина некој држави чланици ЕУ након више од годину дана и од изузетног је значаја јер се догодила у важном тренутку. Наиме, Европска унија ће овог месеца одлучивати да ли ће продужити санкције Русији, што би истовремено натерало Москву да продужи прехрамбени ембарго у односу на ЕУ до 2017.
Нажалост, криза у односима између Русије и ЕУ имала је штетан учинак на динамику билатералне трговине Москве и Атине која је опала за трећину на 2,75 милијарди долара у односу на прошлу годину. А ту су посебно били погођени грчки пољопривредници.
Међутим, приликом ове Путинове посете потписано је низ важних споразума. Неки од њих су:
- Политичка декларација о грчко-руском дијалогу о међународним и регионалним темама од обостраног значаја; Заједничка декларација Влада Русије и Грчке о партнерству и модернизацији; Меморандум о споразумевању у међурегионалној сарадњи између руског министарства економског развоја и грчког министарства спољних послова и Смернице за проширење руско-грчке сарадње у пољопривреди.
УКРАЛИ 40 МИЛИОНА ЕВРА: Руси растурили огромну ХАКЕРСКУ МРЕЖУ
- Релевантне агенције су потписале Заједнички акциони план о туризму од 2016. до 2018; Меморандум о споразумевању у вези сарадње и стандардизације енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије, улагања и трговине итд.
- Посебно важан је споразум који су потписали руска нафтна компанија Росњефт и грчки Хеленски Петролеум, а односи се на испоруке нафте и нафтних производа из Русије у Грчку.
Пројекат Посејдон
Можда најважнији грчко-руски пројект је гасовод по имену Пројект Посејдон. Након што су пројекти Јужни ток и Турски ток отказани, идеја је да се направи нова траса која би слала руски гас испод Црног мора преко Бугарске до Грчке и Италије.
Наравно, постоји забринутост да од пројекта неће бити ништа јер у задњих 26 година Грчка је већ три пута пропустила да постане енергетско средиште за Русију. Путин је рекао да ће се Пројект Посејдон размотрити упркос лошим политичким условима. Он је на заједничкој конференцији за штампу изразио жељу Русије за сарадњу с Грцима у сектору енергетике и нагласио да потписани пројекти и договори неће остати мртво слово на папиру и неће бити подложни дневнополитичким трендовима унутрашње политике.
ЕУ УКИДА САНКЦИЈЕ РУСИЈИ: Тајни план Ангеле Меркел разбеснео Американце
Када је реч о безбедности, Путин је поновио да ће Русија одговорити на сваки агресиван потез западне алијансе. Потом је Ципрас изјавио да потези ЕУ и НАТО-а: милитаризација, реторика Хладног рата и санкције против Русије нису продуктивни и да решење треба тражити у дијалогу. Грчка, сматра Ципрас, може бити мост "пријатељства и сарадње" између Русије и ЕУ односно НАТО пакта.
У центру православља
Другог дана службене посета Грчкој, Путин је отишао на Свету Гору - центар православља, како би посетио тамошњу руску православну заједницу и манастир Св. Пантелејмона.
Ово је била његова друга посета Светој Гори, а овога пута разлог је био обележавање хиљадите годишњице првог руског насеља на том подручју. Целу вест прочитајте на ОВОМ линку.
Путинова посета Грчкој има више значаја. Први и најважнији јесте то што је Грчка најважнији руски партнер унутар ЕУ односно Запада, а Русија је Грчкој најбитнији партнер изван ЕУ, односно на Истоку.
Други значај посете се манифестује у томе да Грчка и Русија једна другој могу пружити подршку у односу на ЕУ. Сликовитим приказом, Грци могу играти на "руску карту" у свом односу према Бриселу, а Руси могу играти на "грчку карту".
Грцима играње на "руску карту" значи имати адут у смислу ценкања с европским и светским кредиторима. Савезништво с Русијом би Грцима могло донети блажи став Запада према грчком дугу који износи 320 милијарди долара.
Русима играње на "грчку карту" доноси својеврсног тројанског коња унутар ЕУ који може утицати на смањење или укидање европских санкција против Русије. Због тог разлога Русима треба Грчка унутар ЕУ.
Трећи значај Путиновог боравка у Грчкој је сет успостава руско-грчког савеза против Турске. Такав савез је противтежа антируском савезу којег ствара Турска с Украјином, Азербејџаном, Грузијом, Румунијом и другим земљама. Сарадња на војном плану између две земље је изузетно битна с обзиром да и једна и друга земља имају интерес да сузбијају турски утицај на Средоземљу и у околини. А уз то, тероризам представља заједничку претњу. Грчка је једна од европских земаља која има висок војни буџет првенствено због потенцијалне турске претње. Грци купују руско оружје и војну опрему и тај тренд ће се наставити.
СВЕ ИМА СВОЈ КРАЈ: Ево када Владимир Путин напушта "трон" Русије
Партнерство Атине и Москве профитабилно је за обе земље. Русија и Грчка имају дубоке историјске, културне, цивилизацијске, религијске и политичке везе. Све те везе су добра подлога партнерству, али оно најважније што дефинише њихов савез јесу актуелни заједнички интереси.
Русија жели да има партнера у било којој земљи света иако таква партнерства не форсира.
Грчкој партнерство с Русијом доноси првокласног дипломатског заштитника будући да је Русија светска сила, а руски пројекти, инвестиције и лобирања могу довести до обнове посрнуле грчке економије.