ГРЧКА РЕКЛА "НЕ": Ово су два могућа сценарија грчке кризе
На референдуму је изгласано за "НЕ", а то значи испадање Грчке из зоне евра, а можда и из Европске уније. Постоје два могућа сценарија као последица ове одлуке грчке већине.
Први сценарио подразумева "организовани банкрот", тако што би влада одбила да плати дугове, али би сместа почела преговоре с повериоцима о отпису дела дуга.
Иако би и у том случају грчка држава банкротирала према ММФ-у и Централној европској банци, ипак би Европски фонд за стабилност морао да одлучи да ли ће Грчкој сместа дати већ предвиђени зајам, док је врло вероватно да би бар поједини приватни кредитори Грчке - комерцијалне банке, захтевали да им она сместа исплати сав дуг.
Други сценарио подразумева "неконтролисани банкрот", тако што би пропала могућност преговора владе с повериоцима који ће ово "НЕ" грчких гласача протумачити као глас за излазак Грчке из зоне евра и захтеваће наплату свих њених дугова Европској централној банци, ММФ-у и Европском фонду за стабилност.
И драхма и евро
Подједнако дуготрајна процедура била би и промена валуте - поновно увођење драхме, и Грчка ће бар једно време користити две валуте: драхму за домаће потребе, а евро за плаћања у иностранству.
У том случају, Грчка неће имати приступ међународним финансијским иституцијама, пословни и кредитни аранжмани са установама ван Грчке неће више важити, грчке банке ће сместа бити проглашене неликвидним, те више неће уживати ни помоћ Европске централне банке за дневну ликвидност, а та банка би чак могла да захтева да јој се врати помоћ коју им је до сада исплатила. У том случају грчке банке би до капитала могле да дођу само пленидбом улога својих штедиша.
Влада Грчке би, ако се оствари други сценарио, морала да размотри напуштање и зоне евра и ЕУ за шта би била потребна дуготрајна процедура током које би Грчка била изолована.
По том, најгорем сценарију, домаћа тражња би се срушила, инфлација скоковито расла, нова драхма би сместа девалвирала, привреда би пропадала и Грчка би отишла из Европе.
Погледајте и: