АДВОКАТИ ИХ СМАТРАЈУ НЕДОСТОЈНИМ: "Оне су гробари српског правосуђа"
Пензионисана председница Врховног суда Србије Ната Месаровић, према одлуци Адвокатске коморе Београда, није достојна да буде адвокат, а слична судбина се смеши и бившој министарки правде Снежани Маловић, против чијег учлањења се већ изјаснио део Адвокатске коморе Војводине. Највише функције које су обављале очигледно нису биле довољна препорука за адвокате јер су су се њих две жестоко огрешиле о правничку професију, сматрају наши саговорници.
Председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић рекла је за Србију Данас да, уместо да реформишу правосуђе 2009. године, "њих две су га уназадиле".
- Та 2009. година недостижна је по резултатима који су били тада остварени у односу на ове резултате сада. Тако, да пре свега честитке за све колеге адвокате, који су једини учинили нешто да укажу да су Снежана Маловић и Ната Месаровић одговорне за то што су радиле и да их казне за наводну реформу правосуђа без обзира на високе функције које су обављале - рекла је Бољевићева .
Она је подсетила да су Друштво судија, Удружење тужилаца и преко 50 професора Правног факултета говорили људи како је тиме срушена владавина права у Србији.
- То су исто су урадиле и многе институције Савета Европе и Европске Уније које су забележиле њихове трагове, а ти трагови им, како каже Његош "смрде нечовештвом" - пластично је описала председница Друштва судија.
Адвокат и некадашњи судија Горан Петронијевић рекао је да нема одлуке адвокатске коморе, али да му је познато да су оне одбијене из разлога недостојности.
- То што је њима стављено на терет у доношењу одлуке о немогућности уписа у именик адвоката Србије, односи се на њихову делатност, рад и поступање у Високом савету судства током оне чувене, несрећне, црне реформе кад је нарушено српско правосуђе. Њихову активност су колеге које су то оцењивале, процениле као један озбиљан допринос незаконитом раду тог тела и једној врсти нелегалног стања у српском правосуђу што је довело до одређених последица и до тога да и Европска Унија има велике примедбе - рекао је Петронијевић за Србију Данас.
Он сматра да су их колеге из адвокатуре препознале као "инжењере те акције".
- Обављале су најзначајније функције и као такве су биле чланови високих тела, а колико знам од великог броја судија постоји кривична пријава и отпочет кривични поступак против њих за кривично дело злоупотребе службеног положаја. Да ли су колеге из адвокатуре имале и ту чињеницу у виду или су у обзир узели оно што је било евидентно, да су оне биле гробари српског правосуђа, ја то не могу са сигурношћу да тврдим - нагласио је Петронијевић.
Ната Месаровић и Снежана Маловић нису се јављале данас на позиве редакције Србије Данас.
Погледајте и: