Гужва око одласка Братушекове у Брисел
ЉУБЉАНА - Најава да би Жан Клод Јункер могао да ангажује одлазећу премијерку Словеније Аленку Братушек за комесара Европске уније изазвала је праву политичку буру у Словенијии, пренели су словеначки медији.
Он је у уторак имао полусатни састанак са Братушековом, иако су му из Словеније за могуће комесаре понудили Карла Ерјавца министра спољних послова и европосланицу Тању Фајон чије су странке укључене у будућу владајућу коалицију Мире Церара, док странка Аленке Братушек остаје у опозицији.
Лидер СД Дејан Жидан је коментаришући кандидатуру Братушекове рекао да "нема разлога да комесар постане неко против кога је читава словеначка политика" и да због тога очекује да словеначки политички врх јасно каже да то тако не може.
"Непримерено је да Братушекова постане комесарка пошто је доживела пораз на изборима, а због њене неспособности је и пала влада", додао је Жидан.
Опозиционе странке тврде да је Братушекова непримерен избор и због тога што је у прошлости заступала "евроскептичан" став као и да се на почетку своје политичке каријере противила приватизацији државне имовине и финансијској стабилизацији коју Брисел заговара. Посланици Словеначке демокртске странке бившег премијера Јанеза Јанше сматрају да би нови премијер Миро Церар на првом следећем заседању требало да изабере другу кандидаткињу или кандидата који би уживао општу подршку.
Бивши премијер Јанша је из затвора где издржава двогодишњу казну због корупционашке афере Патриа поручио да је Братушекова еуроскептик непримерен за високи положај. Јанша је своју трдњу подупро вишеминутним видеом на коме се види Братушекова на почетку премијерског манадата како учетвује на концерту групе која пева партизанске и револуционарне песме и како и сама у првом реду певуши "Бандиера роша" и "Хеј бригаде".
Кандидатури Братушекове се прво успотивио и нови председник владе Церар, али је своје критике на рачун тога што се она "сама предложила" за функцију у Бриселу ублажио практично пристајући на Јункеров избор. Словеначка штампа наводи да се Јункер очигледно неће много обазирати на "словеначки политички фолклор" и страначке размирице и да је Братушекова за њега "идеална кандидаткиња" јер је једна од ретких потенциалних кандидата водила владу, а уз то је и жена и води странку која се сврстава у ред европских либералних странака.
Све те карактеристике би могле да му успоставе одличну равнотежу у будућој Комисији.