ХАН ОСУДИО СРАМНУ ИЗЈАВУ О СРБИМА ВАРВАРИМА: "Хрватске мере су дискриминаторске, апелујем да их укину"
Србија може да се ослони на Европску унију, поручио је европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан и додао да су европски званичници у сталном контакту са властиама у Београду и Загребу, како би се проблем затварања граница решио што пре.
Он је на заједничкој конференцији за новинаре са српским премијером Александром Вучићем рекао да је захвалан српском становништву на дарежљивости према избеглицама.
"Оно што сам данас видео ме је задивило и то је инспирушућа порука за све. ЕУ је одлучна да подржи Србију као што је то учинила и прошле године после катастрофалних поплава. Можете се ослонити на подршку ЕУ", рекао је Хан.
Земље западног Балкана које су погођене кризом, међу којима је и Србија, додао је Хан, нису узрок проблема, већ оне, подвукао је, доприносе да се ова криза реши.
Хан осудио Милановићеву изјаву о "Србима варварима"
"Ја осуђујем овакав речник без обзира ко је такву изјаву дао. Апелујем да се одустане од оваквих речи и да се ради на проналажењу решења", рекао је Хан. Он је додао да му се такве речи "не свиђају" ни приватно, ни као политичару, те да то свакако "не би требало да буде ниво односа".
Нагласивши да може да говори само у своје име, Хан је упитан зашто је изостала међународна реакција на такву изјаву Милановића, рекао да није желео да доприноси распламсавању таквих изјава које нису од помоћи, већ доприносе даљој штети. На питање да ли ће бити званичне реакције рекао је: "Не морате да ме провоцирате, али једноставно ми сви у Европи имамо дугу историју цивилизације и нико није варварин. Било је неких варвара у прошлости, али чињеница је да смо ми то превазишли и дајемо све од себе да на тлу Европе тога више не буде".
Хан је још једном осудио такав говор и додао да сви треба да разумеју да и речи могу повредити и погодити људе и то би требало да сви разумеју. Премијер Александар Вучић је јуче рагајући на МИлановићеву изјаву рекао да се "нађете у чуду и помало у шоку кад неко на челу владе једне државе користи такве изразе", а онда додао: "Не желим да одговорим на тај начин, ми ћемо Хрватску и хрватске грађане третирати као и до сада", рекао је Вучић.
Подсетио је да је број избеглица у Европи највећи у историји, већи након Другог светског рата.
"Ово је међународни, а не само европски проблем", указао је, те да начин за решавање кризе није правити разлику да ли је нека земља чланица ЕУ или не.
"Морамо да стабилизујемо ситуацију у регионима", поручио је Хан.
Хан апеловало на Хрватску да промени одлуку
Хан је казао да је у узајамном интересу свих људи на Западном Балкану да постоји слобода кретања, што је важно и за економску стабилност.
Изразивши забринутост због ситуације на границама Србије и Хрватске, а пошто је својим очима видео путујући у Шид колону камиона дугу десет километара, Хан је пренео да су званичници ЕУ, укључујући и њега, покушали да реше овај проблем, који је једино могуће решити укидањем блокаде на границама.
"Томе нема алтернативе", поручио је европски комесар подвукавши да нема о чему да се преговара с тим у вези.
Хан је казао да је у ССП јасно наведено, као и у Шенгенском споразуму, да постоје одређене околности под којима је могуће успоставити привремене, одређене мере контроле границе.
Те мере, како је објаснио, морају први бити привремене, сразмерне и не могу ни на који начин бити дискриминаторне.
"Што се тиче друге и треће тачке, имам сумње да је то случај овде. Мере хрватске власти нису пропорционалне и дефинитивно су дискриминаторне пошто су погођени камиони само из једне одређене земље. Зато апелујем на хрватску владу да промени своју одлуку", казао је Хан.