ХАН: Преговори о чланству у ЕУ морају да уваже слободу медија
Европски комесар Јоханес Хан на завршетку скупа о слободи медија на Балкану истакао је да завршетак преговора о чланству неке земље с ЕУ мора неизоставно значити да је тај процес довео и до уважавања слободе изражавања и подвукао да у томе много већи уплив и улогу мора одиграти цивилно друштво.
Хан је тиме одговорио и на многе критике и поруке новинара и медијских посланика са Западног Балкана и Турске који су затражили да Европска комисија и ЕУ далеко снажније утичу на власти тамошњих земаља како би се осетно поправило сада видљиво погоршано стање слободе и независности средстава информисања, а напади и претње новинарима не престају.
У излагањима и расправи је посебно указано на гушење слободе медија у Турској и наведено је да су власти само за последња три месеца покренуле 35 судских поступака против новинара.
Хан је навео да ће Европска комисија ускоро објавити годишње извештаје о напретку земаља региона ка ЕУ и подвукао да "слобода изражавања и медија имају средишњу улогу у стратегији проширивања", предочивши да су преговори о чланству у ЕУ дужи процес.
Он је додао да у неким земљама Западног Балкана постоје добри закони о сузбијању корупције и слободи медија и изражавања, али да се они слабо примењују, док је моћ људи који се баве и плаћају рекламе у порасту.
Јако је важно, како је додао, и да се јавним средствима зајамчи независност медија, јер је мало тржиште за рекламирање у региону.
Европски комесар за проширење је подвукао да је владавина права, као и слобода медија као њен део, пресудна за привлачење инвеститора. Медијско тржиште је слабо, оценио је европски комесар, приметивши да се положај медија и квалитет извештаја погоршао како на Балкану тако и у целој ЕУ.
На конференцији је подвучено и да независност медија и истраживачког новинарства узмиче пред таблоидизацијом и поплавом најприземнијих тема на телевизијским каналима, док политичари на власти и економски интереси медије користе за пласирање својих циљева.
Новинари морају јачати своје етичко новинарство
Закључак конференције је био и да сами новинари морају јачати етичко новинарство и изградити јасне професионалне стандарде.
На овој трећој конференцији "Спеак-уп" су учествовали новинари и уредници медија са Западног Балкана и Турске, званичници Европске комисије, медијски аналитичари, представници власти и стручњаци међународних, регионалних и националних организација, задужених за поспешење слободе изражавања.
Бјерегард: Дужност новинара је да се изборе за своја права
Председник Европске федерације новинара Могенс Блихер Бјерегард је истако нужност да се новинари изборе за своја радна права, да се уједине новинари, њихови синдикати и струковна удружења у борби за одбрану радних права и да колективним преговорима с послодавцима и властима издејствују ваљане услове и безбедност рада.
У расправи је подвучено да неретко нема солидарности међу самим новинарима, многи нису синдикално организовани, па су отуд незаштићени од притиска политичара и капитала и власника.
Од Европске комисије је затражено да утиче и шаље далеко снажније поруке властима на Западном Балкану да не могу гушити слободу медија и изражавања ако су намерни да своје земље доведу до прага ЕУ.