ХАОС И У ГРЧКОЈ: Туча миграната око уласка на крузер - летеле каменице и песнице!
Приближно 50 миграната из Авганистана, Пакистана и Ирана сукобило се накратко код главне полицијске станице на грчком острву Кос, на које је до сада пристигло неколико хиљада миграната, јавио је Ројтерс, наводећи да су бацане каменице и размењивани ударци.
Изгредници су узвикивали имена својих земаља док су летеле каменице и песнице, наводи британска агенција, преносећи да је најмање један мушкарац лежао на земљи док су га шутирали ногама, а да неколико њих има окрвављена лица. Неки од окупљених покушавали су да смире страсти и после неколико минута то се и догодило, док се грчка интервентна полиција није мешала.
Група Иранаца покушала да пробије полицијски кордон
"Нисмо интервенисали јер је наш приоритет заштита полицијске станице", казао је агенцији један од припадника јединице.
Касније је група Иранаца покушала да пробије полицијски кордон испред станице, али их је полиција пендрецима принудила на повлачење, наводи Ројтерс. Полицијска станица је затворена и у Грчкој где се слави верски празник Успење Пресвете Богородице.
Више стотина азијских миграната покушава да се региструје и добије документа за привремени боравак у Грчкој, али и желе да допру до континенталне Грчке одакле би ступили на маршруту ка северној Европи, где им се, како наводи агенција, пружа већа подршка и могућност запослења, него у Грчкој, где влада економска криза.
Мигранти који су успели да резервишу собе смештени су у хотелима, али много чешће су у шаторима или под ведрим небом. С друге стране, путнички брод "Елефтериос Венизелос", који је јуче стигао на пристаниште Коса као регистрациони центар и привремени смештај миграната и избеглица, и даље је празан.
Приоритет за смештај на крузеру имају Сиријци
Мигранти имају мале шансе да се укрцају, јер приоритет за смештај на крузеру капацитета 2.500 места имају Сиријци, који су побегли од грађанског рата у њиховој земљи и по међународном праву имају већу заштиту од економских миграната. Грчке власти ипак и даље расправљају о начину на који Сиријци треба да се укрцају на крузер. На кеју се јутрос окупило око 300 становника Сирије надајући се укрцавању на брод који плови до грчких острва, по Јадранском мору до Италије, али су се накнадно повукли због велике врућине.
"Ово је тимска операција проналажења најбезбедније солуције и безбедног смештаја миграната. Овде је велики број људи", рекао је један припадник обалске страже, желећи да остане анониман, док локалне власти, полиција и обалска стража траже начин на који ће поступити.
Мигранти и избеглице прешли су уски морски појас од обале Турске у мањим чамцима и баркама бежећи од конфликта или сиромаштва. Британски новинар је у саму зору видео три барке и у свакој од њих између 30 и 50 људи, углавном породица из Сирије и Ирака, као и млађих људи. Обалска стража саопштила је да је на североисточној обали из четири гумена чамца и једног глисера спасила 212 људи, који су, будући без важећих докумената, приведени због илегалног уласка у земљу и испитани.
Према подацима Међународне организације за миграцију (ИОМ), ове године близу 250.000 миграната прешло је Средоземним морем до Европе, од чега је приближно половина доспела до грчких острва.