ХРАБРИ СУ, АЛ' ПРАВЕ ВЕЛИКО С....: Монт Еверест затрпан људским изметом - огроман проблем!
Да би се уживало у чаролијама природе, мора се живети у складу са природом. Мислите ли да је бесмислено враћати рибу у реку и чистити смеће након пецања?
Људски измет који за собом остављају алпинисти производи велико загађење и прети да изазове ширење заразе и болести на највишем светском врху Монт Евересту, на Хималајима у близини границе Кине и Непала.
Годишње више од 700 водича и планинара проведе око два месеца у пентрању на 8.848 метара, одмах изнад Тибетанске висоравни познате као "кров света". За њима остају велике количине урина и фекалија.
Анг Церинг, шеф Непалског планинарског савеза, је у уторак, 3. марта, изнео ове шокантне податке и затражио од планинара да одлажу отпад правилно не би ли планина вредна сваког страхопоштовања остала неповређена.
Неколико стотина неустрашивих алпиниста из свих крајева света покушаће да се попне на Монт Еверест само у току планинарске сезоне у Непалу која је почела ове недеље, а трајаће до краја маја. Прошлогодишња сезона је била краћа - прекинута је у априлу након што је 16 водича затрпано у лавинама.
Четири логора у којима обитавају алпинисти имају основну опрему и потрепштине. Тамо су и кувари и помоћно особље, али нема и тоалета.
- Планинари обично копају рупе у снегу да би направили импровизоване нужнике. У та четири кампа се већ четири године таложи огроман отпад. А у те сврхе постоје тоалетни шатори за складиштење фекалија. Када се напуне, они се преносе у ниже делове планине где се правилно одлажу - упозорава Анг Церинг.
Дава Стивен, припадник народа Шерпа из источног Непала који од 2008. предводи експедиције чишћења Монт Евереста, каже да алпинисти неретко са собом носе тоалетне кесе за једнократну употребу на вишим камповима.
- То је штетно по здравље и то мора да престане - јасан је Дава.
Влада Непала каже да још нема јасну стратегију за решавање овог проблема, али да од прошле године строжије прати проток ђубрета на Хималајима. Од тад је уведена и обавеза да сваки планинар мора да снесе најмање осам килограма смећа у базни камп. Процењено је да толико отпада остави сваки авантуриста током алпинистичког подвига. Сваки од њих на почетку пута оставља 4.000 долара депозита које губи ако се понаша мимо прописа.
Више од 4.000 алпиниста је освојило највиши врх света од 1953, када је лед пробио Новозеланђанин Едмунд Хилари уз водича Тенцинг Норгаја, такође припадник народа Шерпа. Многи су то успели само зато што су имали боце с кисеоником, носаче пртљага и шерпске водиче. Стотине њих је погинуло покушавајући.
Да би се уживало у чаролијама природе, мора се живети у складу са природом. Мислите ли да је бесмислено враћати рибу у реку и чистити смеће након пецања?
Прочитајте и:
- ПОБЕДА ХРАБРОСТИ: Кад падобранац и БАСЕ скакач воде љубав у облацима (ВИДЕО)
- ШКОТИ, ГДЕ ЈЕ ЗАПЕЛО: Када кажем виски, мислим на Јапан
- ВАПАЈ ШВАЛЕРА ОЧАЈНИКА: Новинари BBC-a, ако не престанете то да радите - надрљао сам! (ФОТО)
- ВРЕЛО: Самсунг уз Galaxy С6, представио и његовог "секси" брата - Galaxy С6 Edge (ФОТО/ВИДЕО)
- ЗВЕРИНА: Можете ли да пребројите колико је риба појела штука на слици доле (ФОТО)
- НАПРЕДАК: Goodyear представио гуму која производи струју! (ВИДЕО)
- Свиња и човек су слични, не само кад им оштрица ножа милује врат