ХРВАТСКИ НОВИНАР ОТКРИО РАЗЛОГ БЛОКАДЕ ПОГЛАВЉА: Србија "колатерална штета" сукоба Китаровићеве и Ковача!
Угледни хрватски новинар Драго Хедл истакао је да је лични обрачун Мира Ковача и Колинде Грабар Китаровић разлог за блокаду европског пута Србије.
Он је за телеграм.хр подсетио да је после сусрета премијера Србије у техничком мандату и председнице Хрватске било очекивано да Загреб више неће постављати додатне услове за отварање поглавља 23 и 24 у преговорима Србије о чланству у Европској унији.
ЈОШ ЈЕДНА ЛОША ПОРУКА ИЗ САРАЈЕВА: Не поштују ни српски народ ни Републику Српску
- У дипломатским круговима у Бриселу се веровало да је Декларација, као и отопљавање односа Загреба и Брисела после сусрета Китаровићеве и Вучића доказ да ће доћи до сагласности о отварању два преговарачка поглавља, али се то није десило - оцењује Хедл.
Каже да се из извора блиских Пантовчаку тај потез Министарства спољних послова објашњава чињеницом да је изборна кампања већ почела, па је и разумљиво показивање мишића.
- Не искључује се и могућност да се ради о својеврсној опструкцији Мира Ковача, техничког министра спољних послова, због чињенице да није био укључен у хрватску делегацију која се састала са Вучићем - пише Хедл.
Телеграм.хр је писао да је било необично што поред Китаровићеве није било Ковача, с обзиром на то да је уз Вучића стајао технички министар спољних послова Ивица Дачић.
- То се сматрало некоректним потезом Китаровићеве, тим пре што је у хрватској делегацији, уз Китаровићеву и њеног саветника за унутрашњу политику Мата Радељића, био и Мате Гранић, бивши шеф хрватске дипломатије и актуелни саветник председнице за спољну политику - оцењује Хедл.
Према његовим речима, блокада Србије се може тумачити и као Ковачево показивање ко је стварно шеф у међународним односима, без обзира на то што је уставно овлашћење председника државе да учествује у креирању спољне политике.
- Да нарочите љубави између хрватске председнице и министра спољних послова нема, не доказује само однос према Београду, већ и ранија опаска Китаровићеве која се критички осврнула на стање у хрватској дипломатији, што је била и индиректна порука Ковачу како се са Пантовчака гледа на његов рад - пише Хедл.
КОВАЧ: Захтеви Хрватске остају исти када је Србија у питању
Он подсећа и да је Китаровићева у интервјуу позвала Ковача да после сто дана владе коначно уради нешто у “тој“ дипломатији.
- Ковач сасвим сигурно није био срећан због те изјаве, а још мање због чињенице да је непозивањем на састанак са Вучићем и делегацијом Србије практично био понижен - додаје Хедл.
Према његовим речима, у канцеларији председнице Хрватске су задовољни што “активна“ блокада Србије од стране хрватске дипломатије није изазвала жестоке реакције у Србији.