КАД ТЕРОРИСТИ КРОЈЕ ПОЛИТИКУ: Ево зашто су ОВК и ИС исте!
Паралела између понашања припадника ИС и ОВК је оправдана — обе терористичке организације уништавају културна добра.
Ово може да буде подсетник другим државама, али на сцени је снажно политичко лобирање да чланство Косова у Унеску буде компензација за постизање договора и о Заједници српских општина и о Специјалном суду за злочине ОВК.
Пријем Косова у Унеско био би као да неко предложи Исламску државу за чланство у исту организацију, изјавио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић, постављајућу уједно и питање — у чему је разлика?
У чему је разлика - НЕМА ЈЕ!
Судећи према речима саговорника Спутњика Милована Дрецуна, председника Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије и Момчила Трајковића, члана националног већа Косова и Метохије — разлике нема.
Дрецун у потпуности оправдава Дачићево поређење Косова са Исламском државом.
„Нема дилеме да се може направити паралела између понашања припадника Исламске државе и понашања терористичке ОВК и њених политичких наследника, то јест странака које су произашле из ње. И Исламска држава, као и ОВК, уништава верске и културне споменике, али је првенствено усмерена на уништавање верских објеката који, по њиховим схватању, не би требало да буду ту“, каже Дрецун.
Исти сценарио као на Косову 1999. год.
Трајковић додаје да је ово поређење на месту ако се вратимо у тренутак када је ОВК рушио национално културно благо у јужној српској покрајини.
„Оно што се дешавало на Космету 1999. године и касније у потпуности подсећа и умногоме се подудара са оним што ради Исламска држава“, тврди Трајковић.
Може ли овакво поређење да „раздрма“ међународну заједницу и натера је да се замисли пре него што донесе коначну одлуку о пријему Косова у Унеско?
Трајковић није сигуран.
„Може, а можда и неће да нам помогне, зато што је све што се дешавало на Космету рађено под окриљем међународне заједнице. Вандализам је требало да спрече НАТО и Кфор, а они су у великој мери томе и присуствовали и гледали шта се дешава. Колико ово поређење може да буде аргумент да се заустави чланство Косова у Унеску, друго је велико питање“, каже Трајковић, додајући да треба имати у виду да је Косово творевина Америке и Европске уније, које би били гарант свега ако би Косово било примљено у Унеско.
Борбе за српске светиње
И Дрецун подсећа да је највише хришћанских, српских светиња на Космету страдало после доласка НАТО снага, и да Хашим Тачи сноси одговорност што је преко 150 православних светиња опљачкано, спаљено и срушено.
Дрецун подсећа да је четири српске светиње на Косову и Метохији — Високе Дечане, Пећку патријаршију, Грачаницу и Богородицу Љевишку — Унеско прогласио светским културним добрима у опасности, да би их заштитио управо од ОВК.
„Реално је да све државе имају праве информације о томе шта се дешава у ком делу света и да сви представници у Унеску веома добро знају ко у ствари уништава и угрожава културну српску и хришћанску баштину на Косову и Метохији. Ово може да делује као подсетник тим државама, да знају ко је одговоран и да је све што се дешавало имало један аспект правог верског рата. Међутим, бојим се да је на сцени снажно политичко лобирање и да чланство Косова у Унеску треба да буде нека врста компензације за постизање договора о Заједници српских општина и о Специјалном суду за злочине ОВК, односно да се нешто да и Албанцима — чланство у Унеску или Интерполу“, уверен је Дрецун.
Дрецун сматра да је још већа нелогичност да политичка елита Косова, која је произашла из терористичке организације која их је рушила, сада штити српске споменике! Он сматра да иза свега стоји намера да се све представи као косовска културна баштина и власништво Косовара, то јест, Албанаца.