И СРБИЈА У ПРИПРАВНОСТИ: Инфективна клиника спремна за еболу!
Одељење за изолацију Инфективне клинике у Београду, потпуно је спремно да прихвати особу за коју би се посумњало да има еболу и онога ко би са овом смртоносном грозницом стигао у Србију. Одељење се простире на два спрата, а постоји посебан улаз на који би ушао евентуално заражени, којим се не стиже директно у одељења него се пролази кроз санитарни пролаз, па се потом пацијент смешта у собу.
"Теоретски и у Србији може да се појави ебола и наравно да смо спремни да у случају њеног појављивања реагујемо по процедурама које је одредила Светска здравствена организација", каже за Политику директор Инфективне клинике и председник Републичке комисије за заразне болести професор доктор Мијомир Пелемиш.
Одељење располаже са 20 кревета, али се по потреби тај број може повећати. Собе имају засебно купатило и туш кабину. Ту су и пакети са постељином за једнократну употребу, али и заштитни скафандери. "Скафандера имамо више него довољно. Прво се облачи платнени скафандер од кепера, са дуплим рајфешлусом, а преко њега се навлачи мантил за једнокартну употребу, а затим гумена кецеља. Затим се класична зелена маска, а преко ње посебна маска која филтрира удахнути ваздух. На очи се стављају наочаре које пријањају скроз на лице. На главу иде још капуљача од скафандера, а ту су наравно и посебне рукавице", објашњава доктор Пелемиш.
"Генералну пробу" Одељење за изолацију од еболе је имало пре месец дана када се појавила једна медицинска сестра која је радила у једној болници у Либерији. Она је десет дана боравила на одељењу све док из Хамбурга нису стигли резултати да није заражена еболом.
Разрађена процедура
"Приликом уласка у Србију, путник који је стигао из земље, у којој је епидемија еболе, већ на аеродрому разговара са санитарним инспектором који уколико посумња на могућност да је особа инфицирана, узима податке и позива епидемиолога који наставља проверу. За сваки регион је одређено из које здравствене установе се шаље возило Хитне помоћи, са посебно опремљеном екипом у одговарајућим оделима. Особа за коју се сумња да је оболела смешта се у возило Хитне помоћи и превози се у најближу инфективну клинику у Београду, Нишу и Новом Саду. Епидемиолог то претходно најављује и пацијент не иде у амбуланту већ директно на посебан улаз Одељења за изолацију", објашњава доктор Пелемиш.
Тог тренутка пацијента преузима дежурна екипа. "Специјалиста који га прими остаје са њим док се не докаже да ли има болести или не. Сви инфектолози овде су обучени да лече и хеморагијске грознице. Пацијенту се узима крв. Овде се налази и рентген и ултразвук и такав пацијент не долази у додир ни са ким", објашњава он.
Доктор Пелемиш каже да иако еболу никад нисмо имали у Србији, већи број лекара је имао искуства са хеморагијском грозницом: са конго-кримском 2001. године, са денга-грозницом пре месец дана, са жутом пре десетак година, а са бубрежном небројено пута.
Прочитајте и:
ПАНИКА ЗБОГ ЕБОЛЕ: Улетели у авион и одвели путнике!
БИЗНИС ЈЕ БИЗНИС - Ове компаније зарађују на еболи