Идемо на Марс, идемо на Марс!
Агенција НАСА је званично објавила да припрема људску експедицију на Марс, и то у свемирској летелици Орион коју тестира ове недеље.
Орион ће бити лансиран 4. децембра. Кренуће у истраживачку мисију од 5.400 километара удаљености од Земље, како би се тестирали штитови и електроника.
План је да се људска екипа на црвену планету пошаље у наредне две деценије.
- Гледајући оно што смо постигли са свемирском станицом, удаљености као она до Марса су веома изазовне - рекао је Џејсон Крусан из НАСА-е.
Свемирска агенција мораће да смисли како да направи модуле у којима ће људи преживети на тако дугом путовању а који ће бити причвршћени за Орион. Не зна се ни како би астронаути извели шетњу по Марсу, да ли би то уопште било могуће, а потребно је пронаћи и наделотворније погонске системе за тако далека свемирска путовања, prenosi Daily Mirror.
Не пропустите:
Оставила је бебу у кади, а када се вратила имала је шта да види (ВИДЕО)
Ослободите се цигарета ЗАУВЕК уз помоћ једноставног, природног рецепта
ШОК ЗА ЉУБИТЕЉКЕ СУЛЕЈМАНА: Турцима је најтањи, ево коме је најдебљи!
ЗАНИМАЊЕ ИЗ СНОВА: Интернет проститутка (ВИДЕО)
РАДУЈ СЕ, СРБИЈО: Како загрејати собу за 20 динара! (ВИДЕО)
Садашњи погонски системи успели су да одведу роботе на Марс, нпр. Curiosity, међутим, транспорт људске мисије захтева много ефикаснији систем јер ће терет бити већи, а људима би требале и залихе хране за две године.
Астронауте ће на Марсу дочекати екстремни услови; нема озонског омотача па ће морати да буду заштићени од смртоносног сунчевог зрачења. Температуре су минус 60 степени. Врло је низак атмосферски притисак па би, ако стојите на тзв. екватору Марса, температура код стопала могла да износи 21 степен а код главе нула степени. Потребно је да се развије и комуникациони систем који ће успоставити везу са Земљом и слати податке.