ИМАТЕ КАМЕН У ЖУЧИ, А ОН МОЖЕ УЗРОКОВАТИ ИНФАРКТ: Откривамо вам који су УЗРОЦИ и шта треба да једете
Најчешће, особе имају камен у жучи а то још увек не знају. Када се појави јака и неизмерна бол, тад схвате.
Камен у жучи, у медицини познат као "cholelithiasis", из године у годину је све чешћа појава на нашим просторима. Статистика је показала да жене чак и до два пута чешће обољевају од мушкараца. У Америци годишње умре око милион људи од ове болести.
СИМПТОМИ
Често се дешава да човек и не зна да има камен у жучи јер може проћи доста времена пре него што се испоље први симптоми или се пак њихово присуство открива случајно – најћешће преко ултразвука абдомена.
Понекад је жучни каменац толико ситан да се неприметно избацује из тела, мада може достићи пречник и 2,5 цм и направити велике проблеме. Док жучни каменци мирују, болесник нема симптоме, међутим, када се покрену и заглаве у жучном каналу, изазивају врло јаке болове испод десног ребра, који се шире ка леђима, раменима и ка грудном кошу, што изазива страх од инфаркта. Неретко се јавља мучнина са повраћањем, при чему након избацивања садржаја из желуца не долази до олакшања.
Уколико је кретање каменчића удружено са запаљењем жучне кесе, може доћи до пораста телесне температуре праћеном грозницом. Дешава се да камен у жучи у потпуности затвори канал и на тај начин спречи изливање жучи у црева и узрокује појаву жутице. Бол и напад могу трајати од неколико сати до неколико дана.
КАКО НАСТАЈЕ КАМЕН У ЗУЦИ?
Иако се камен у жучи може формирати у свакој животној доби, најучесталије се жучни каменци јављају у доби између 30. и 60. године. Сматра се да је главни кривац за настанак овог проблема неумерено конзумирање хране богате засићеним масноћама (намирнице животињског порекла), што за узрок има гојазност и пораст холестерола у крви уз повећан ризик за формирање и настанак камења у жучи.
СТАВЉАТЕ ПАПИР НА ДАСКУ ТОКОМ НУЖДЕ? После овог текста, више вам НИ У ЛУДИЛУ то неће пасти на памет
Ако наша јетра лучи превише холестерола, долази до презасићења у жучи, ствара се и таложи муљ у жучној кеси и формира се жучни каменац. Узимање хормона и контрацептивних пилула нарочито током менопаузе, као и појединих лекова који снижавају холестерол, такође повећавају ризик, исто као и атеросклероза и шећерна болест. Сматра се и да одређени проблеми са пробавом и варењем могу да узрокују камен у жучи.
КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА НАШ ЈЕЛОВНИК - ЖУЧНА ДИЈЕТА
Неправилна исхрана један од кључних разлога зашто настаје камен у жучи, због тога избору намирница треба посветити пуну пажњу. Храна може смањити или повећати засићеност жучи холестеролом – што је примарни чинилац у настајању холелитијазе. Неке намирнице могу послужити као средство за растварање холестерола, чинећи га мање опасним.
Жучна дијета препоручује двопек од интегралног брашна, кувани интегрални пиринач, дурум тестенине, без јаја. Дозвољена је и употреба посног меса, куваног или печеног на роштиљу, као и рибе, а могу се конзумирати немасни сиреви, маслиново уље и беланце јајета (жуманце може изазвати контракције). Поврће се једе кувано, а воће у мањим количинама. Исхрана за камен у жучи подразумева да треба избегавати поховано,масно и пржено месо, пуномасне сиреве и намирнице богате холестеролом, слатку храну, превише хладна или топла јела и напитке.
Не препоручује се ни поврће богато целулозом које, притом надима – купус,краставац, келераба, лук,карфиол и махунарке,пржени кромпир и празилук. Забрањени су и поврће из туршије, све врсте сирћета, јаки чајеви, кафа, алкохолна пића и хладни напици. Из исхране је неопходно избацити паприку, бибер, сенф и мајонез.