ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ ПРВЕ РУКЕ: "Гласање на Генералној конференцији неће тако лако проћи"
Иако неповољно за нас, ово гласање је у суштини један озбиљан кредит и капитал за Генералну конференцију Унеско, пошто је данас апсолутна већина чланова Извршног савета - 58 држава, показала да уопште у целини није за пријем Косова у Унеско јер је "за" гласало 27 држава, али је 28 или било против или се уздржало или изашло из сале, изјавио је Дарко Танасковић, амбасадор Србије при Унеску.
У изјави РТС, он је рекао да то говори да нема у суштини већине у Извршном савету, а још мање може бити на Генераној конфренцији. Према његовим речима, током седнице је постојала прилична нервоза с обзиром на значај овог питања, велику подељеност чланица Извршног савета и интерес сваке чланице да искаже своје мишљење на најбољи начин.
Танасковић је рекао да је дошло до процедуралног проблема, јер је руска делегација предложила да се одложи расправа о овој теми међутим, испоставило се да је, према тумачењу главног правног саветника Унеско и председавајућег, она у томе закаснила па се о томе није могло расправљати, и после дуже паузе прешло се на гласање о абанском предлогу.
"Мислим да све то показује да није реч ни о чему једноставном, ни о чему што ће тако лако проћи и са чиме се део међународне заједнице у Унеско може лако сагласити", рекао је Танасковић.
"Биће много теже остварити двотрећинску већину"
Он је рекао да може звучати парадоксално, али да с обзиром на све околности, можемо бити задовојни исходом, будући да су укупно и гласање и атмосфера показали да ће на гласању на Генералној конференцији бити много теже остварити двотрећинску већину како би тај предлог добио сагаласност Генералне конференције и како би Косово било примљено у Унеско.
"Са суседним државама имамо најмање среће"
На питање да прокоментарише изненађујуће гласање појединих земаља, Танасковић је рекао да са суседним држама имамо најмање среће, али да је постојала претпоставка да ће Јужна Кореја и Јапан бити уздржани, иако су признали Косово, због одличне сарадње у оквиру Унеска и уопште одличне дипломатске сарадње.
Занимљив пример Папуе Нове Гвинеје
"Пример Папуе Нове Гвинеје је веома занимљив, она је једна од држава које су, на наше мало изненађење, чак спонозисале овај предлог Албаније, међутим данас, не само да су се уздржали, већ су чак и изјавили да повлаче свој потпис испод предлога Албаније за стављање тачке на дневни ред и то је доказ да треба са свима разговарати, свакога уважавати, објашњавати наше разлоге и наставити на такав начин све до Генералне конференције", рекао је амасадор Србије при Унеску.