Интензивне борбе у Украјини, истрага о авиону онемогућена
ДОЊЕЦК - У интензивним борбама украјинских снага и проруских активиста на истоку Украјине убијене су десетине цивила, војника и активиста, док Кијев наставља са офанзивом у областима које обухватају и место на ком се срушио малезијски авион, што трећи дан заредом онемогућава приступ експерата месту несреће.
Најмање 19 цивила погинуло је током ноћи у жестоким сукобима између украјинских трупа и проруских снага на истоку Украјине, саопштиле су данас локалне власти.
Украјинска војска потискује проруске снаге све дубље према њиховим упориштима, Доњецку и Луганску, а такође покушава да потпуно опколи нека подручја која су сада под контролом проруских снага, укључујући место пада авиона "Малезија ерлајнса", који се 17. јула срушио са 298 путника и чланова посаде.
Борбе између украјинских и проруских снага спречиле су групу међународних експерата, трећи дан заредом, да дођу до места рушења путничког авиона, саопштило је данас холандско Министарство правде.
С тим у вези, холандски премијер Марк Руте позвао је данас телефоном украјинског председника Петра Порошенка како би од њега затражио да обустави борбе на подручју пада авиона, чијих су чак 193 путника били Холанђани, изјавио је портпарол холандске владе Жан Франсман.
Порошенко је Рутеа уверио да ће учинити све што је у његовој моћи да истражитељи добију приступ месту несреће, рекао је Франсман.
У међувремену, стални представник Русије при Уједињеним нацијама Виталиј Чуркин изјавио је да би покушај украјинских војника да преузму контролу над местом рушења "боинга 777" малезијске авиокомпаније представљао кршење Резолуције 2.166 Савета безбедности УН.
Шеф руске мисије при УН је, истовремено, поздравио вест о потписивању споразума између Холандије и Украјине о формирању међународне мисије која би требало да осигурава безбедност експерата на месту катастрофе.
Након што је Високи комесаријат УН за људска права јуче објавио четврти месечни извештај о стању у Украјини, руско Министарство спољних послова је данас саопштило да је најновији извештај УН "необјективан, па чак и лицемеран".
Руско министарство наводи да се у извештају не помињу случајеви притварања руских новинара на истоку Украјине, као ни то да је украјинска војска користила ракете против цивила. У истом извештају стоји, такође, да би обарање малезијског авиона МХ17 изнад Украјине могло да се изједначи са ратним злочином.
Истовремено, портпарол украјинског Савета безбедности Андреј Лисенко оптужио је данас Русију за прекогранично гранатирање украјинског пограничког пункта и војних положаја како би помогла проруским активистима, наводи британска агенција.
Западне земље наводе да је Москва појачала подршку проруским снагама на истоку Украјине откако је срушен малезијски авион, за који Вашингтон тврди да је готово сигурно случајно оборен модерном ракетом земља-ваздух руске производње коју су користили проруски активисти.