СКРИВЕНИ РАТ 21. ВЕКА: Овако МИЛИОНИ ЛАЖНИХ КОМЕНТАРА утичу на јавно мњење у свету
Да ли сте знали да кинеска влада избаци на друштвене медије 448 милиона лажних коментара годишње? До те цифре дошла је најновија студија са Хардварда.
Наиме, користећи и-мејл адресе кинеске Канцеларије за интернет пропаганду, које су и саме процуреле у интернет јавност, истраживачи са Харварда открили су више од 43.000 чланова клува "50 центи" који се тако називају јер сваки њих интернет коментар кошта по 50 центи.
НА 50 КИЛОМЕТАРА ОД РАКЕ: Амерички војници снимљени на терену у Сирији!
Неретко ови "државни службеници" раде пуно радно време, добијају наређења из владе сваког јутра и креирају агументоване теме и друштвене групе којима желе да утичу на мишљење осталих интернет корисника. То значи учествовање у већ постојећим онлајн дебатама о неком важном питању или самостално стварање потпуно нових дебата.
Из једне од ретких исповести кинеског "интернет трола" сазнајемо шта уствари тај посао захтева:
"Обично када се нешто деси или чак пре него што то нешто постане вест, сви добијемо и-мејл који нам објашњава шта је 'to', kao и инструкције о томе у ком мисленом правцу треба да усмеравамо интернет јавност, да им замажемо очи или да негујемо одређени сет идеја. Пошто пронађемо релевантне чланке и вести на интернету, а у складу са општим инструкцијама које смо добили од претпостављених, започињемо писање чланака, коментара и одговора на коментаре. То захтева велико умеће".
РАКА - НЕКАД И САД: Све о "престоници зла" коју желе да освоје и Руси и Американци (ФОТО)
У Кини то обично значи скретање пажње јавности са одређених тема, глофикацију државе, комунистичког наслеђа и режима. Међутим, овај тренд није резервисан само за Кину. И у другим земљама постоје читаве индустрије "интернет плаћеника" који "ратују" политичким порукама за цену.
Њих има, можда највише, у Сједињеним Државама. Најновији пример налазимо у кампањи сенаторке Хилари Клинтон која је у трци за демократску номинацију за следећег председника Америке.
У априлу, њен кабинет се похвалио да је у кампањи потрошено чак милион долара на коментаторе са друштевних медија који ће "одговарају на сваки напад" и ући у коментарисање свега и свачега на тему Хилари Клинтон, "реагујући хитро и одлучно на све негативне напада против ње и лажне наводе".
Тај пројекат се зове "Рушиоци баријера" и подразумева оснивање радних група људи који ће бранити Клинтонову на интернету и подржавати оне који је подржавају.
ИСТОРИЈА СЕ ПОНАВЉА: ЕУ иста као Југославија пред распад
Овај потез, међутим, наишао је на оштру осуду јавности која је забринута због интернет слобода те су поручили Клинтоновој и њеном кабинету да опозиција неће бити ућуткана.
Подржаваоци Бернија Сандерса, другог демократског кандидата за председника Америке, тврде да управо ти интернет тролови Хилари Клинтон предњаче у стварању негативних тема и коментаре о њиховом кандидату.
Ма колико Американци воле да истичу да се такве ствари дешавају само у земљама попут Кине или Русије, изгледа да ни они нису начисто имуни на бенефиције које доноси армије плаћених интернет коментатора који врло вешто креирају јавно мњење, како у земљи тако и у свету.