ИПСОС СТРАТЕЏИК: ДС-у не помаже велика излазност, СНС има подршку половине опредељених
Српска напредна странка у овом тренутку има подршку половине опредељених грађана Србије, а процене да би они изгубили изборе ако одзив буде изнад 65 одсто, су неоправдане, имајући у виду актуелне рејтинге опозиције, изјавио је Марко Уљаревић, директор сектора за истраживање јавног мњења Ипсос стратеџик.
- У овом тренутку СНС има подршку 28 одсто у укупној популацији, или око 50 одсто од свих опредељених грађана Србије (а таквих је 55 одсто), односно, у апсолутним бројкама око 1,5 милиона бирача. У односу на јануар 2014. СНС има око 320.000 више бирача и креће у кампању са бољом полазном основом него на претходним изборима - рекао је Уљаревић у интервјуу за Данас.
Према његовим речима, оно што разликује СНС у односу на друге странке јесте лидер, и док се лидери осталих странака позитивно котирају искључиво у домену својих бирача, или евентуално коалиционих партнера, Александар Вучић иде изнад СНС од 300.000 до 500.000.
ВУЛИН О ОДНОСУ СНС И ПС: Вучић у мени има саборца, боримо се за исте циљеве
- Другим речима, он отвара врата СНС за резултат од 1,8 до два милиона бирача, али ће тек кампања дати одговор на питање да ли ће, и у којој мери, СНС успети да реализује тај потенцијал - каже Уљаревић.
Он је указао да је након хапшења Мирослава Мишковића регистрован највећи раст подршке Александру Вучићу, али да је његов лични рејтинг је од тада растао у више прилика, а највећа подршка грађана Србије забелена је у септембру 2015. током мигрантске кризе.
ДС
Упитан колико су реалне процене председника ДС Бојана Пајтића да уколико би излазност на предстојећим изборима била више од 65 одсто, да би то значило да Александар Вучић губи изборе, он је рекао:
- Уколико би на изборе изашло 65 одсто уписаних у бирачки списак, то би значило да је на изборе изашло око 4,4 милиона, односно од 80 одсто до 83 одсто присутних пунолетних грађана Србије. Иако смо раније имали оправдане претпоставке да већа излазност одговара Демократској и њој блиским странкама, чини се да сада та претпоставка може бити неоправдана имајући у обзир њихове актуелне рејтинге - рекао је Уљаревић.
ИЗ СНС ПОРУЧУЈУ: Пајтићеви резултати се мере количином отетих пара
СДС-ЛДП
Упитан да ли удружено Борис Тадић и Чедомир Јовановић сигурно прелазе цензус, он је рекао да, када би се избори одржавали у овом тренутку, коалиција СДС и ЛДП би сигурно прешла цензус и имала највероватније нешто бољи резултат од коалиције ДС-НС.
На питање да ли би шира коалиција (ДС, ЛДП, СДС) освојила више гласова од резултата који би освојили наступом у такозване две колоне, Уљаревић каже да се у истраживањима се не види значајан синергијски ефекат од удруживања те три странке "и резултат те коалиције би се вртео око простог збира гласова које би освојиле појединачно".
Испод цензуса
Према његовим речима, ако би странке самостално излазиле на изборе, у овом тренутку, далеко изнад цензуса су само СНС и СПС, док се остале странке боре за цензус.
Он каже да није само питање да ли би већа излазност угрозила рејтинг СНС већ и да ли су ти "традиционални" апстиненти хомогени у свом бирачком опредељену, и да ли би сви који би изашли гласали против СНС.
Када се посматрају они који кажу да сигурно не излазе на изборе, ситуација је нешто другачија јер су они више наклоњени десној опцији, рекао је Уљаревић.
ДСС-ДВЕРИ-СРС
Он сматра да су ДСС и Двери, у овом тренутку, ближе цензусу него двоцифреном резултату, али смо још увек далеко од избора да би се могло рећи колики је домет те коалиције. Што се тиче СРС, он је рекао да ће, за разлику од претходних избора, Војислав Шешељ учествовати у кампањи, што им даје веће шансе да пређу цензус.
ГРАЂАНИ НЕМАЈУ КРАТКО ПАМЋЕЊЕ: Сећате ли се кад сте свакодневно остајали без посла?
- Све у свему, антиевропске странке, укључујући и оне мале које видимо у истраживањима тек када кампања крене, могу освојити око 15 одсто од свих грађана који излазе на изборе, али још једном, на то пресудан утицај могу имати теме које ће бити кључне у кампањи - истакао је Уљаревић.